logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Film bydgoszczanina z Nagrodą Goi 2019
Obraz Damiana Nenowa został doceniony w kategorii najlepsza animacja, podczas gali wręczenia Nagród Goi 2019 w hiszpańskiej Sewilli. To kolejny sukces bydgoszczanina, który otrzymał także Europejską Nagrodę Filmową.


Film „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu, który pisze reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

Obraz otrzymał Nagrodę Goi 2019 w kategorii najlepsza animacja podczas Gali, który odbyła się w miniony weekend w Sewilli. Z kolei nagrodą Goi w kategorii najlepszy film europejski wyróżniono "Zimną Wojnę" Pawła Pawlikowskiego. Statuetki przyznawane są przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. 

Goya to kolejne, po Nagrodzie Publiczności w San Sebastian i Europejskiej Nagrodzie Filmowej i wyróżnienie dla tej realizacji. „Jeden dzień życia” otrzymał bowiem nagrodę za najlepszy europejski film animowany na 31. Europejskich Nagrodach Filmowych w grudniu 2018 roku. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

Damian Nenow urodził się w Bydgoszczy i jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego pierwszoroczny film "The Aim" (2005) dostał nagrodę specjalną na festiwalu "ReAnimacja" w Łodzi oraz pierwszą nagrodę na festiwalu "Dozwolone do 21 lat" w Tarnowie. Zrealizowany na drugim roku studiów film "Wielka ucieczka" wyświetlany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Specjalista w wielu dziedzinach związanych z grafiką komputerową. Twórca krótkometrażowych filmów animowanych, ilustracji i konceptów. Obecnie pracuje w studiu Platige Image, gdzie zajmuje się reżyserią, animacją, montażem oraz szeroko pojętą grafiką 3D.