logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Festiwal Przeźrocza 2021
„Kino z klimatem” to hasło tegorocznej edycji festiwalu filmowego Przeźrocza, który odbędzie się w dniach 22-26 września. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w kinie Orzeł i klubie Mózg oraz online na platformie Kultureo. Wstęp na większość wydarzeń jest darmowy.


Przeźrocza to festiwal filmowy, który od 2015 roku prezentuje nowe nurty w kinie dokumentalnym. Łączy analogową przeszłość z cyfrową teraźniejszością szukając alternatywnych środków wyrazu. Przeźrocza nawiązują do bydgoskich tradycji filmowych, promując jednocześnie najnowsze produkcje dokumentalne z Polski i zagranicy.

Hasło tegorocznej edycji "kino z klimatem" zachęca do dyskusji o zdefiniowaniu na nowo naszej relacji ze światem przyrody. Wśród gości festiwalu są m.in: Janusz Majewski, Maciej Cuske i Jerzy Śladkowski. W części online - spotkania z reżyserami z zagranicy:  m.in. Tommym Gulliksenem (Norwegia) czy Maksimem Schvedem (Białoruś). Poza seansami weźmiemy udział także w wydarzeniach towarzyszących, takich jak: wystawa, warsztaty czy panel dyskusyjny.

Sekcje festiwalowe 2021: 

BŁYSK OKA - konkurs
O nagrody powalczy szesnaście krótkometrażowych filmów dokumentalnych, które zostaną poddane ocenie jury w składzie: Maciej Cuske, prof. Piotr Zwierzchowski oraz Agnieszka Obszańska. Jury przyzna Grand Prix oraz nagrody za najlepszy montaż i zdjęcia, a widzowie będą mieli okazję przyznać nagrodę publiczności.

EKOLOGIKA
To nowa sekcja, w której zobaczycie zaangażowane ekologicznie filmy. Szczególnie zachęcamy do obejrzenia długo wyczekiwanej na ekranach kinowych „Gundy”. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSSR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Gunda jest kameralnym dokumentem nakręconym z wielkim sercem i otwartą głową. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania. Producentem wykonawczym filmu jest Joaquin Phoenix. 

NOWE POLSKIE KINO DOKUMENTALNE
Piotr Szczepański (nagroda Otwarte Oko tegorocznej edycji festiwalu Przeźrocza) znany z wielokrotnie nagradzanego filmu Generacja C.K.O.D. wraca po kilku latach do dokumentu. Jego nowy obraz to imponująca obserwacyjną wirtuozerią, pełna humoru i ciepła opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej. Nasi bohaterowie, członkowie żydowskiej społeczności mieszkający w Łodzi zastanawiają się, m.in. jak pogodzić koszerność z dietą wegańską i nietolerancją glutenu w międzyczasie planując kolejne rodzinne uroczystości religijne. Spotkanie z Piotrem Szczepańskim poprowadzi znana z anteny Radia 357 Agnieszka Obszańska.

DOC FUN
„Solar Voyage” Adama Żądło to pozycja obowiązkowa tegorocznych Przeźroczy. Ten wyjątkowy film o Mirku Lechu to opowieść o „wizjonerze-wynalazcy, ekstremalnym podróżniku, asie odnawialnych źródeł energii”. Portret niebanalnego bohatera przybiera równie niebanalną formę: parodii dokumentalnego eseju z elementami życzliwego humoru, za który autor filmu Adam Żądło otrzyma podczas festiwalu nagrodę Nowego Oka. 

SPOJRZENIE NA WSCHÓD
Jak co roku nasze oczy kierujemy w kierunku wschodniej granicy. Białoruś to temat nam szczególnie bliski i aktualny. „Co będziemy robić jutro” z Maksima Shveda to opowieść o protestach, nadziei, więzieniu i obecnej sytuacji na Białorusi. W tej sekcji festiwalowej spoglądamy także jeszcze dalej na wschód filmem "Wojna sztuk". W ramach międzykulturowego projektu kilkoro artystów z Chin i różnych krajów Europy Zachodniej trafia do stolicy Korei Północnej, by zaprezentować tamtejszym artystom swoje dzieła, a także obejrzeć prace lokalnych twórców. Czy uda im się przekonać północnokoreańskich artystów do sztuki, która w ich kraju nie istnieje?

KINO MISTRZÓW
Na zakończenie festiwalu spotkanie z wybitnym reżyserem Januszem Majewskim. Autor „Zaklętych rewirów”, „C.K. Dezerterzy” opowie m.in. o „Sprawie Gorgonowej” a także swoim nowym projekcie filmowym „Jazz Outsider”.

Projekcje online na platformie kultureo.pl pojawią się w dniach: 23-25 września. Dostęp do filmów dla zalogowanych użytkowników przez 48h od podanej w programie godziny rozpoczęcia seansu.

Pełen program festiwalowy dostępny jest TUTAJ