logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ferie za nami. Czas na podsumowanie
Przez dwa tygodnie ferii (12.02 – 25.02) młodzi bydgoszczanie mogli korzystać z całej gamy atrakcji oferowanych przez miejskie instytucje. Niemal wszystkie propozycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


Podczas tegorocznych ferii zimowych urozmaiconą ofertę warsztatów oraz zajęć tematycznych dla uczennic i uczniów bydgoskich szkół przygotował Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Miłośnicy zwierząt oraz natury mieli do wyboru wiele warsztatów tematycznych, m.in. karmnikowy savoir – vivre, czyli ptasie warsztaty, kocie warsztaty a także odkrywanie ciekawostek na temat mieszkańców bydgoskiego zoo oraz karmienie wielu gatunków zwierząt. Bydgoskie zoo podczas ferii odwiedziło ponad 3,2 tys. osób. Niektórzy zwiedzający skorzystali z ogniska, które było jedną z oferty przygotowanej na ferie. Warsztaty i zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem - wzięło w nich udział łącznie blisko 300 osób (dorośli i dzieci).

Urozmaiconą ofertę dla młodych bydgoszczan miała również Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Na uczestniczki i uczestników czekały mini wykłady i zajęcia recyklingowe, pokój zabawek „Stwór Nieczytek”  oraz  projekcja filmów w ramach „ferii z projektorem na Strychu” w której udział wzięło około 250 młodych bydgoszczan. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się EkoFerie w ramach których przygotowano 16 wydarzeń w których uczestniczyło ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół. Ciekawą ofertę zajęć podczas tegorocznych ferii przygotowały także biblioteki osiedlowe. W ramach cyklu zajęć literackich, edukacyjnych i plastycznych „Polska w baśniach i legendach” opartych na literaturze pięknej, przygotowano 49 wydarzeń w których uczestniczyło ponad 700 dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół. Podsumowując, w czasie „Ferii z Biblioteką 2024” zorganizowano 84 wydarzenia, w których udział wzięło ok. 1,5 tys. osób.

W okresie wolnym od zajęć szkolnych Młyny Rothera przygotowały bogatą ofertę atrakcji. Codziennie otwarte były wystawy stałe, czyli wystawa „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-Maszyna”. - Odwiedzali nas zarówno mieszkanki i mieszkańcy miasta, jak i goście z innych województw, którzy chętnie odkrywali nasze wystawy oraz brali udział w warsztatach edukacyjnych. Łącznie w okresie od 12 do 25 lutego Młyny odwiedziło ponad 5,5 tys. osób. Atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, a wśród nich rekordy popularności biła najnowsza wystawa Młynów Rothera, czyli „Młyn-Maszyna”. Dodatkowo podczas ferii odbywały się rodzinne warsztaty. W trakcie zajęć „Drużyna flisaków” uczestnicy wspólnie popłynęli wraz z nurtem wystawy „Węzły”, na której mielili ziarno na mąkę oraz wybrali się w sensoryczną podróż do czasów, kiedy w Młynach działał młyn. Dziękujemy za wspólny dobry czas - mówi Anna Czarnecka, kierowniczka działu komunikacji Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Wszystkich młodym miłośnikom natury do gustu przypadły „Ptasie warsztaty”. Dzieci odkrywały fascynujący świat przyrodniczych ciekawostek. Podczas spotkania z ornitologiem, Dawidem Kilonem, mali odkrywcy poznali różnorodne gatunki ptaków, które można spotkać spędzając czas w naszym mieście – nad Wisłą, Brdą czy Kanałem Bydgoskim.

Tradycyjnie już także ogromnym zainteresowaniem cieszyły się oferty przygotowane na ferie przez Pałac Młodzieży i Młodzieżowe Domy Kultury.


Fot. Młyny Rothera