logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ferie w mieście – kulturalnie, ekologicznie, z naturą
Po semestrze pełnym nauki, nadchodzi oczekiwany przez uczennice i uczniów wypoczynek. Ferie zimowe 2024 młodzi bydgoszczanie rozpoczną 12 lutego. Co robić przez wolne dwa tygodnie? Sprawdźcie sami.


Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku podczas ferii zimowych zaprasza na warsztaty oraz do zoo. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla grup oraz osób indywidualnych.
Ferie w  ZOO – dla osób indywidualnych
•    Karmnikowy savoir - vivre, czyli ptasie warsztaty. W programie m.in.: wykonywanie kul dla ptaków, ptasie zadania, karmienie dwóch gatunków zwierząt. Kiedy? – 13 lutego o godz. 9:00 lub 11:30.
•    Warsztaty pn. „Tajemnice miłości, czyli zimowa edycja wielkiej niewiadomej w zoo”. W programie m.in. odkrywanie tajemnic miłości oraz karmienie dwóch gatunków zwierząt. Kiedy? – 14 lutego o godz. 9:00 lub 11:30.
•    Warsztaty pn. „Sprawdź to sam”. W programie zapoznanie z piórami, jajami, porożami, wylinkami, stacje zadaniowe (obserwowanie preparatów pod mikroskopem, dopasowywanie eksponatów, rozwiązywanie zadań), wykonanie zimowego tangramu oraz karmienie dwóch gatunków zwierząt. Kiedy? – 20 lutego, godz. 9:00 lub 11:30.
•    Kocie warsztaty, czyli Dzień Kota w zoo. W programie galeria kocich piękności (każdy uczestnik przynosi ze sobą zdjęcie, bądź rysunek swojego kociego ulubieńca), na tropie kotowatych, czyli misja detektywistyczna, wykonanie kociego tangramu i karmienie dwóch gatunków zwierząt. Kiedy? – 17 lutego, godz. 9:00  lub 12:00.
Na wymienione warsztaty wymagane są zapisy e-mailowe: konkurs.zoo@myslecinek.pl. Liczba osób jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. W wiadomości należy podać liczbę dzieci oraz osób dorosłych (dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej). O zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach organizatorzy  poinformują e-mailowo. Koszt uczestnictwa to 40 zł od osoby (w tym wliczony jest już bilet wstępu do zoo).
•    22 lutego w godz. od 12:00 do 13:00 organizatorzy zapraszają  na wspólne karmienie żubrów, danieli i kóz. Na spotkanie wymagane są zapisy - e-mail: konkurs.zoo@myslecinek.pl. Liczba osób jest ograniczona. O zakwalifikowaniu się do udziału w spotkaniu organizatorzy poinformują e-mailowo. Koszt uczestnictwa to bilet wstępu do ZOO. Spotkanie odbywa się w plenerze.

Ferie w ZOO – dla grup zorganizowanych
•    Warsztaty pn. „Sprawdź to sam”. W programie m.in.: stacje zadaniowe (obserwowanie preparatów pod mikroskopem, dopasowywanie eksponatów, rozwiązywanie zadań), zapoznanie z piórami, porożami, wylinkami,  wykonanie zimowego tangramu, karmienie dwóch gatunków zwierząt. Organizatorzy zapraszają od 12  do 16 lutego  oraz od 19 do 23 lutego, do wyboru godz. 9:00 lub 11:30.  Na warsztaty wymagane są zapisy e-mailowe: zoo.szkola@myslecinek.pl. Liczba grup jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. W wiadomości należy podać liczbę uczestników oraz nazwę instytucji i telefon kontaktowy. O zakwalifikowaniu się do udziału w warsztatach organizatorzy poinformują e-mailowo. Koszt uczestnictwa to: bilet wstępu do ZOO od uczestnika + 350 zł od grupy.
Podczas ferii od 10 do 25 lutego w godzinach od 10:00 do 15:00, odwiedzającym udostępniane będzie ognisko oraz kijki. W prowiant należy zaopatrzyć się we własnym zakresie. W okresie ferii, bydgoskie ZOO czynne będzie codziennie w godzinach od 9:00 do 16:00 (kasa czynna od 9 do 15:30).

Ferie w Aptece Pod Łabędziem
„Co w sercu mieszka?”- podczas zajęć będziemy poszukiwać odpowiedzi czym było serce dla wcześniejszych pokoleń i czym jest dla nas. Omówimy, jak wyobrażano sobie jego wygląd i właściwości, a co mówi na ten temat współczesna medycyna. Poszukamy również odpowiedzi na pytanie co jest dla niego dobre, a co niekoniecznie. Pomocą będzie służyć atlas anatomiczny Johanna Remmelina z 1613 r. oraz modele ciała człowieka. Podsumowaniem spotkania będzie próba stworzenia modelu serca w glinie samoutwardzalnej, który będzie jednocześnie pamiątkowym magnesem na lodówkę.
Miejsce: Apteka Pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
Termin: 13 - 23 luty – dla grup zorganizowanych
           15 i 22 luty, godz. 10.00 – dla rodzin
Koszt biletu:17 zł/os (opiekun 1 zł). Obowiązują zapisy: tel. 52 58 59 743, mail: farmacja@muzeum.bydgoszcz.pl

EkoFerie w Bibliotece u Bełzy 2024

Czysta Bydgoszcz wspólnie z WiMBP w Bydgoszczy zapraszają na zimowe EkoFerie - cykl warsztatów recyklingowych dla dzieci. Zajęcia są bezpłatne, finansowane przez Miasto Bydgoszcz. Obowiązują zapisy.
•    „Jeden raz to dla mnie za mało” – miniwykład i warsztaty recyklingowe. Czym zastąpić foliowe worki i plastikowe opakowania? Podczas warsztatów stworzycie niepowtarzalne wielorazowe pojemniki, nie tylko ekologiczne, ale i w supermodnych kształtach. Kiedy? – poniedziałek (19.02), godz. 10.00-13.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.
•    „Alarm! Najwyższy stopień zagrożenia dla Ziemi” –  miniwykład i warsztaty recyklingowe. Podczas miniwykładu dowiecie się, które gatunki zwierząt są najbardziej zagrożone, jak zmienia się klimat, a przede wszystkim - jak możemy przeciwdziałać niszczeniu środowiska. W trakcie warsztatów wykonacie zimowe miasteczka z materiałów recyklingowych. Kiedy? –wtorek (20.02), godz. 10.00-13.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.
•    „Dieta przyjazna człowiekowi i planecie” – miniwykład i warsztaty recyklingowe. Na warsztatach wspólnie wykonacie nietypowe kuchenne dekoracje. Kto powiedział, że żywności nie można wykorzystać do tworzenia sztuki? Kiedy? – środa (21.02), godz. 10.00-13.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.
•    Zrób sobie grę – miniwykład i warsztaty recyklingowe. Podczas zajęć stworzycie wymarzone ekozabawki.  Kiedy? – czwartek (22.02), godz. 10.00-13.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.
•    Podbiegunowe zoo - miniwykład i warsztaty recyklingowe. Gdzie jest najzimniejsze miejsce na Ziemi i kto je zamieszkuje? Czy pingwin to ryba czy ptak? Na warsztatach wykonacie podbiegunową minimakietę z materiałów recyklingowych – nie zabraknie nawet lodowców z płyt CD i styropianu. Kiedy? – piątek (23.02), godz. 10.00-13.00, Biblioteka Główna, Stary Rynek 24.

Biblioteka Główna zaprasza również dzieci i młodzież na ferie zimowe z projektorem na Strychu w poniedziałek, środę oraz piątki o godzinie 10:00. Wstęp wolny. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt w celu wcześniejszego zapisu. Numer do kontaktu: 52 33-99-227.
Ciekawą ofertę zajęć podczas tegorocznych ferii przygotowały biblioteki osiedlowe - „Polska w baśniach i legendach” to cykl zajęć literackich, edukacyjnych i plastycznych dla dzieci opartych na literaturze pięknej. Szczegóły TUTAJ

Ferie 2024 na barce „LEMARA”
Muzeum Legend Szyperskich i Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy zapraszają na cykl bezpłatnych zajęć rekreacyjno – edukacyjnych w dniach ferii zimowych.
Tematy zajęć:
10.02 - Kreatywny Port Dziecięcy – Wachta 1. „Ładownia pełna zabawek. Od statków z drewna do klocków Lego.”
12.02 - Legendy Bydgoskie opowiada Anna Gwiazdowska. Gawęda 1.
15.02 - Legendy Bydgoskie opowiada Anna Gwiazdowska. Gawęda 2.
19.02 - Kreatywny Port Dziecięcy – Wachta 2. „Budujemy barkę! Warsztaty.”
20.02 - Legendy Szyperskie opowiada Adam Gajewski
21.02 - Kreatywny Port Dziecięcy – Wachta 3. „Armator Małej Floty”
23.02 - Kreatywny Port Dziecięcy – Wachta 4. „Szprachrura oraz inne gadające wynalazki”  
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 12.00 i trwają około 1 – 1,5 godziny. Zgłoszenia i zapisy pod numerem: 503 – 584 – 840 (ilość miejsc ograniczona).

Młyny Rothera zapraszają do dobrej i mądrej zabawy
Wielkimi krokami zbliża się czas zimowego odpoczynku również w Młynach Rothera. W programie m.in. warsztaty ornitologiczne, tematyczne spotkania na wystawach stałych oraz twórcze aktywności. W programie zaplanowano spotkania, które odbywają się w różne dni tygodnia przed południem. Do udziału w młyńskich aktywnościach organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami. - Zapraszamy na różnorodne spotkania edukacyjno-plastyczne, które pozwolą dzieciom odkryć tajniki przyrody czy historii. Warsztaty mają charakter popularnonaukowy, jednak oprócz walorów edukacyjnych, istotne są w nich również dobra zabawa oraz wzmacnianie u dzieci kompetencji społecznych. Wierzymy, że tego typu aktywności sprostają oczekiwaniom  najmłodszych i sprawią, że ferie spędzane w mieście będą pod znakiem dobrej zabawy– mówi Anna Stempska, kierowniczka Działu Programowego Młynów.  
•    W trakcie zajęć „Drużyna flisaków” najmłodsi wspólnie popłyną wraz z nurtem wystawy „Węzły”, na której zmielą ziarno na mąkę oraz wybiorą się w sensoryczną podróż do czasów, kiedy w Młynach działał młyn.
•    Twórcze zimowisko w Młynach, czyli cykl warsztatów nawiązujących do wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” i wystawy „Młyn-Maszyna”, to zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat. Warsztaty odbędą się w wybrane dni tygodnia w terminie 12-23 lutego, w godz. 10.30-12.30. Udział w zajęciach jest odpłatny, bilety są dostępne online oraz w kasie w Młynach Rothera.
Już teraz warto zaplanować rodzinne aktywności z Młynami Rothera, które umilą ferie, szczegóły TUTAJ

Miejskie Centrum Kultury podczas ferii przygotuje specjalną ofertę z repertuarem filmowym w Kinie Orzeł. Cena biletów za poszczególne seanse wynosi 10 zł, szczegóły TUTAJ.

Warto wiedzieć

Trwają zapisy na ferie zimowe w szkołach i placówkach oświatowych TUTAJ. W czasie ferii, wstęp na wszystkie baseny dla uczniów bydgoskich będzie bezpłatny, szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.plywalniebydgoszcz.pl. Na darmowy ślizg po lodzie zapraszają dwa bydgoskie lodowiska. Dla uczniów bydgoskich szkół Torbyd udostępnia bezpłatne wejścia w każdy dzień roboczy w godzinach 9:30 – 10:45 oraz 11:15 – 12.30. Wypożyczenie łyżew – 13 zł. Przez całe ferie, od poniedziałku do piątku do godziny 14, dzieci i młodzież skorzystają za darmo również z lodowiska w Fordonie (przy ul. Golloba 7).