logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejskie Dni Dziedzictwa w Młynach Rothera




Chcesz poznać historię i dziedzictwo kulturowe, a może zgłębić tradycje regionalne? Nie zwlekaj i już dziś zapisz się na spotkania i warsztaty organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zagości w Młynach Rothera.


Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Powstał z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej i jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny. Jego celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz szeroko pojęta edukacja kulturalna i historyczna. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza propozycji  kulturalnych i edukacyjnych.

W organizację tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa włączyły się Młyny Rothera. W odrestaurowanych wnętrzach spichrza mącznego zapachnie świeżo wypiekanym chlebem.

Już w najbliższą sobotę 11 września odbędzie się spotkanie „Opowieść o chlebie. Piekarstwo w Bydgoszczy i okolicach”, w ramach którego Anna Kornelia Jędrzejewska kustoszka z Pracowni Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy opowie o bydgoskich tradycjach piekarskich oraz charakterystycznych dla regionu wypiekach, jak chociażby chleb żytni z ziemniakami. Początek spotkania o godzinie 10.00.

Z kolei w sobotę 18 września o godzinie 11:00 we wnętrzach Młynów zagoszczą warsztaty chlebowe, podczas których mowa będzie o wypieku chleba na zakwasie. Uczestnicy poznają proces powstawania domowego wypieku, począwszy od przygotowania zakwasu po wyrobienie i pieczenie ciasta. Uczestnicy warsztatów będą mogli otrzymać gotowy zakwas do domowego wypieku chleba. Wystarczy zabrać ze sobą niewielki, czysty (najlepiej wyparzony) słoik. Pokaz poprowadzi Justyna Zielińska, doradca żywieniowy, psychodietetyk, wieloletni praktyk warsztatów zdrowotnych.

Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny, wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa wypełniając i wysyłając formularze zgłoszeniowe dostępne na stronie www.mlynyrothera.pl