logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków




Co roku we wrześniu mieszkańcy europejskich miast mają okazję do bezpłatnego odwiedzenia zabytków w swoich miastach. W tym roku mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy będą mieli okazję zajrzeć do Biblioteki Bernardynów, Pracowni Regionalnej a także obejrzeć wystawę „Bydgoszcz na starej fotografii”. Wstęp jest wolny. EDD odbędą się 17 września br. MOB zaprasza na integracyjne spotkanie dla mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy, które odbędzie się 18 września.


Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Organizatorzy EDD zapraszają do odwiedzenia biblioteki bydgoskiego klasztoru bernardynów, Magazynu Głównego, a także Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.
Zwiedzający uczestniczyć będą w prezentacji najciekawszych zbiorów znajdujących się w bibliotecznym magazynie, następnie w pokazie procesu wypożyczania książek „od zamówienia do realizacji”, czyli od wydruku zamówienia, wyszukania go na półkach po sygnaturze, do realizacji i dostarczenia windą, a na zakończenie poszukają ukrytych w zbiorach ciekawostek o Bydgoszczy.
Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów przybliży z kolei najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów. Jego początki sięgają XV wieku. Najważniejszą cechą tej biblioteki jest jej przeszłość, będąca częścią historii Bydgoszczy. Zaś w Pracowni Regionalnej zaprezentowane zostaną m.in. książki, gazety, czasopisma, księgi adresowe miasta Bydgoszczy i wszelkie materiały związane z województwem kujawsko-pomorskim.
Zapraszamy również do obejrzenia zabytkowej klatki schodowej naszego budynku przy ulicy Długiej i obejrzenia efektów jej remontu, jak również zwiedzenia prezentowanej tam wystawy „Bydgoszcz na starej fotografii”.

Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o każdej pełnej godzinie, od 10:00 do 14:00, w grupach liczących po 10 osób.
Zbiórka grup w holu głównym Biblioteki.

Kolejność zwiedzania:
- Magazyn  Główny (20-25 minut),
- Pracownia Regionalna (15-20 minut)
- Biblioteka Bernardyna (20-25 minut)
- Galeria w zabytkowej klatce schodowej naszego budynku przy ulicy Długiej 39

Zapisy przyjmowane są przez pracowników Działu Udostępniania Zbiorów WiMBP: nr tel.: 52 33 99 250.
 
17.09.2022 r. /sobota/ godz. 10.00 – 14.00
Biblioteka Główna, Stary Rynek 24

Korzenie. Wspólnie budujemy (i smakujemy) Bydgoszcz

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - Muzeum Okręgowe zaprasza na integracyjne spotkanie dla mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy oraz…na opowieść o tym, jak sami tworzyMY swoje dziedzictwo!

W programie:

· Rozmowy z ekspertką z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego i kulinarnego - Anną Kornelią Jędrzejewską

· Połączeni dziedzictwem – mała wystawa nawiązująca do przemysłowego i kulinarnego dziedzictwa Bydgoszczy

· Korzen(n)ie – wspólne tworzenie mieszanek aromatycznych przypraw

Spotkanie odbędzie się w godzinach otwarcia bydgoskiego frymarku, które co niedzielę ubarwia swoją obecnością przestrzeń naprzeciwko wejścia do głównego gmachu Muzeum.

Kiedy i gdzie:

18 września 2022, godz. 12:00 - 14:00
ul. Gdańska 4 - główny gmach Muzeum

Wstęp do muzeum - specjalny 1 zł