logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy
Rozpoczęliśmy świętowanie Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Ochrona środowiska: lokalne społeczności podejmują działania”. Bydgoszcz po raz kolejny włączyła się w wydarzenie.


Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy rozpoczęliśmy wczoraj debatą oksfordzką, w której  zmierzyły się ze sobą drużyny z I oraz III Liceum Ogólnokształcącego. Główna teza to: „Lokalna aktywność obywatelska będzie się rozwijać”. W trakcie debaty padło wiele interesujących sformułowań na temat aktywności młodych ludzi w organizacjach społecznych oraz protestach podczas których mogą wyrazić swoje zdanie. W wydarzeniu jako eksperci wzięli udział: wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba – Zygler oraz senator wielu kadencji Jan Rulewski.

Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej to przedsięwzięcie wspólnotowe, którego ideą jest promowanie postaw obywatelskich oraz zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz wzmacniania samorządności i poczucia jedności naszej społeczności lokalnej. Bydgoszcz po raz kolejny zadeklarowała w Radzie Europy swój udział w wydarzeniu. Tegoroczna edycja ETDL odbywa się pod hasłem "Protecting the environment: local communities take action" czyli "Ochrona środowiska: lokalne społeczności podejmują działania".

Co jeszcze przed nami?

Przygotowaliśmy m. in. specjalny konkurs pn.: „Aktywna EkoEuropa” w formule technicznej wzorowanej na turnieju „Jeden z dziesięciu'', który odbędzie się 15 października w Centrum Edukacyjno – Społecznym przy ul. Staroszkolnej 10. Tematyką konkursu będą zagadnienia związane z aktywnością lokalną, samorządnością, ekologią i Radą Europy.

Warto wiedzieć:

Przy ul. Staroszkolnej 10 w Bydgoszczy znajdował się opuszczony budynek, wybudowany w XIX w. Dzięki środkom europejskim został zaadaptowany na Centrum Edukacyjno – Społeczne. W 2-kondygnacyjnym budynku z częściowo użytkowym poddaszem funkcjonuje interaktywne Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz wielofunkcyjne centrum edukacyjno-kulturalne. Inwestycja zrealizowana została w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji.

Budynek znajdujący się nieopodal Kanału Bydgoskiego jest także miejscem spotkań Rady Osiedla Okole. W budynku prowadzone będą warsztaty przy współpracy z bydgoskimi stowarzyszeniami realizującymi żywe lekcje historii, w tym ze Stowarzyszeniem Sarmackie Dziedzictwo. Jest to także idealne miejsce na spotkania seniorów. Na Okolu brakowało miejsc efektywnego spędzania czasu przez dzieci i młodzież. Dzięki inwestycji powstała świetlica dla dzieci i młodzieży z dzielnic: Okole i Wilczak Jary. Miejsce jest idealne do aktywizowania młodzieży z okolicy, tworzy również szansę na rozwijanie zdolności artystycznych i społecznych. Centrum będzie także miejscem spotkań kół i klubów turystyki pieszej, kajakowej i rowerowej. Dodatkowo, teren przy obiekcie wyposażony jest w wiatę na kajaki i wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Europejski Tydzień Demokracji Lokalnej odbywa się w dniach 11-16 października br.