logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejski Tydzień Autyzmu
Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest w pierwszym tygodniu grudnia. W geście solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem, Most Uniwersytecki i budynek ratusza zostaną podświetlone na niebiesko. Otwarta zostanie także wyjątkowa wystawa pt. „Jesteśmy wśród was”.


Organizacje i stowarzyszenia zajmujące się pomocą osobom dotkniętym autyzmem zachęcają, aby w dniach od 1 do 8 grudnia zamanifestować swoją solidarność z osobami autystycznymi poprzez założenie części garderoby w kolorze niebieskim. Z kolei w miastach w całej Europie budynki i mosty podświetlane są właśnie na ten kolor. 

Tak też stanie się w Bydgoszczy – w dniach 1-8 grudnia Most Uniwersytecki będzie świecił właśnie na niebiesko. Także budynek ratusza będzie podświetlony na kolor niebieski. W budynkach Urzędu Miasta na tablicach ledowych pojawią się informacje związane z Europejskim Tygodniem Autyzmu. Przygotowywana jest także wystawa niezwykłych fotografii „Jesteśmy wśród was” z portretami osób dotkniętych tą chorobą i opisaną historią ich życia. Zdjęcia będzie oglądać od 2 do 9 grudnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. 

Tegoroczna akcja związana z Europejskim Tygodniem Autyzmu odbywa się pod dwoma hasłami: „Jesteśmy wśród was” - chodzi o to, żeby pokazać, że osoby z autyzmem chcą być równoprawnymi członkami lokalnych społeczności, a także „Chcemy pomagać”. Osoby z autyzmem i ich rodziny chcą podkreślić, że nie skupiają się tylko mną swoich kłopotach, ale dostrzegają, że inni też ich potrzebują. W tym roku KTA nawiązało współpracę z fundacją AntyRak i wspólnie organizują jarmark świąteczny, z którego dochód w całości będzie przeznaczony na dwójkę ich podopiecznych.

Organizatorem wystawy jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Bydgoszczy, które działa od 2013 roku. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat specyfiki funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Główną ideą jest budowanie potencjału osób z autyzmem i jego szerokie wykorzystanie. Na organizację wystawy „Jesteśmy wśród was”, Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Oddział w Bydgoszczy otrzymało dofinansowanie z Miasta w postaci tzw. małego grantu. 

Warto wiedzieć: 

Autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym. Szacuje się, że nawet 1 proc. populacji może mieć zaburzenia ze spektrum. Nie są jeszcze znane bezpośrednie przyczyny autyzmu, jednak wiadomo, że autyzm jest na całe życie.

Dotknięte autyzmem dzieci, jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane, mają obecnie dostęp do różnorodnych terapii wspomagających ich rozwój. Ponieważ autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka, a u malucha obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju - najważniejsza jest wczesna diagnoza i terapia oraz rehabilitacja.