logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Elewacja z cegłą i bogactwem detali
Trwa remont zabudowań przy ulicy Kwiatowej 6. To jeden z ciekawszych budynków w tej części Śródmieścia.


Trzykondygnacyjny budynek powstał pod koniec XIX wieku jako jeden z pierwszych przy ul. Kwiatowej. Prawdopodobnie stąd jest cofnięty względem linii zabudowy sąsiednich kamienic. Po stronie zachodniej wkomponowano wykusz, nad którym umieszczono balkon. Mimo niewielkich rozmiarów budynek jest bogato zdobiony. Większa część elewacji licowana jest czerwoną cegłą. Zastosowano na niej szereg zdobień w formie boniowanego parteru, obramień okien,  gzymsów i konsoli pod linią dachu. Wyróżniają się one wysokim poziomem wykonania. Obecnie trwa remont elewacji. Oczyszczana jest cegła i uzupełniane są wszystkie brakujące elementy zdobień, które będą utrzymane w jasnej kolorystyce kontrastującej z cegłą.

Wcześniej w tej części Śródmieścia odrestaurowano między innymi narożna kamienicę z numerem 1 przy skrzyżowaniu z ulicą Pomorską. Jej fasadę zdobią płaskorzeźby, kwiatowe ornamenty oraz wizerunki anielskie. Warto zwrócić uwagę na łukowe okna, piękne loggie i balkony oraz sztukaterie zdobiące bramę budynku.

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.