logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ekoprzedszkole gotowe przed terminem
Zakończyły się prace i odbiory przy termomodernizacji przedszkola w Opławcu. Zabytkowy budynek zyskał ekologiczne źródła ogrzewania. Dostosowaliśmy go również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na terenie miasta realizujemy szereg podobnych zadań, które przynoszą duże oszczędności i pomagają poprawiać stan powietrza.


- Oddajemy do użytku kolejne gruntownie zmodernizowane przedszkole i co warto podkreślić przed terminem - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. – Wykonawca miał czas do lutego, ale nie zwlekał z żadnymi pracami. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy Opławca już w grudniu zaczną rozwijać swoje umiejętności i bawić się w komfortowych warunkach. Dzięki takim ekologicznym inwestycjom płacimy też mniejsze rachunki i zużywamy mniej prądu, ciepła, które jest w Polsce wytwarzane z węgla. Niezbędną energię pozyskujemy natomiast w oparciu o technologie wyjątkowo przyjazne dla środowiska, przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad przygotowaniem i uruchomieniem kolejnych zadań tego typu. Po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów warunkiem jest uzyskanie zewnętrznego wsparcia.

Dużo zmian i nowych technologii

Przedszkole działające przy Szkole Podstawowej nr 34 mieści się przy ul. Opławiec 157. To niewielki parterowy, podpiwniczony budynek, który powstał już w 1910 roku. Posadowiony jest na fundamencie z kamienia, na którym ustawiono charakterystyczne ceglane mury. Przykryty jest dwuspadowym dachem. Obiekt poddano gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie mając na celu dostosowanie go do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. By zachować oryginalny wygląd zastosowano ocieplenie ścian od wewnątrz. Nowa stolarka utrzymana jest w oliwkowym kolorze. Zachowana została też od zewnątrz oryginalna kolorystyka cegieł. W zakres zadania wchodził również między innymi remont dachu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymiana obróbek blacharskich i wymiana wraz dociepleniem podłóg. Ważnym elementem zadania stała się  budowa nowego podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowych chodników wokół obiektu. Wyremontowano i przebudowano również część pomieszczeń, by stały się bardziej funkcjonalne. Budynek ogrzewany jest teraz przy użyciu pompy ciepła. Na działce zbudowano również instalację fotowoltaiczną. Budynek wyposażono poza tym w nową  instalację wodno-kanalizacyjną oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Za prace odpowiadała firma remontowo-budowlana „Malibud” z Bydgoszczy.

Kolejne inwestycje i oszczędności

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 31 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Termomodernizacje budynków użyteczności publicznych pozwalają zaoszczędzić nawet 58,6 procent energii. W ubiegłym roku zleciliśmy  prace budowlane przy 7 budynkach:

  • Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13),
  • Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1),
  • Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3),
  • Szkoła Podstawowa nr 22 (Hutnicza 89).
  • Przedszkole nr 16 (Bukowa 3)
  • Galerii Miejskiej bwa

Mamy gotowe kolejne 23 dokumentacje. 1 zadanie jest w trakcie projektowania. Intensywnie pracujemy nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania na zlecenie prac budowlanych. Ze względu na rządowe cięcia w finansowaniu samorządów to warunek uruchamiania kolejnych zadań. Analizujemy również możliwość skorzystania z partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inwestycja w Opławcu w liczbach:

  • Koszt: 2,26 mln zł
  • Powierzchnia użytkowa: 149,36 m2.
  • Czas realizacji: 10 miesięcy.