logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dzień pszczoły
20 maja obchodzimy, ustanowiony przez ONZ, Światowy Dzień Pszczół. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która pomoże nam chronić i skutecznie promować pszczelarstwo w mieście.


Miasto to coś więcej niż ulice, domy i samochody. Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, odczuwamy to najbardziej. Parki i skwery zazieleniają się, a ze snu wybudzają się także pracowite pszczoły. 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. W ostatnich latach coraz więcej organizacji ekologicznych zwraca uwagę na utratę siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następującej w wyniku zmian w użytkowaniu terenu.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej ważnego z punktu widzenia ludzkości zagadnienia – ochrony owadów zapylających i pszczelarstwa miejskiego. Dzięki aktywności owadów zapylających – tj. zapylaniu kwiatów, możemy cieszyć się smakiem większość owoców, np. jabłek, wiśni, ogórków i pomidorów (tak: pomidor i ogórek są owocami – powstały w wyniku zapylenia kwiatów). W skutek pracy pszczoły miodnej człowiek pozyskuje smaczny i zdrowy miód (tylko pszczoła miodna produkuje ten przysmak), a także pyłek kwiatowy, wosk i propolis.   

Ankieta ta jest częścią większej akcji projektowej, prowadzonej przez wszystkich partnerów międzynarodowego projektu BeePathNet (Lublana-Słowenia, Nea Propontida-Grecja, Amarante- Portugalia, Cesena-Włochy, XII Dzielnica Budapesztu-Węgry i Bydgoszcz).
 
Wypełnienie ankiety zajmie tylko 5 minut, a uzyskane w ten sposób informacje, pozwolą nam podejmować skuteczniejsze działania ochronne owadów zapylających. Dowiemy się także, w jakim kierunku podnosić świadomość przyrodniczą mieszkańców i w jaki sposób kształtować zieleń w mieście. Ankieta jest dostępna do 25 maja.
 
Link do ankiety znajduje się TUTAJ.

Co możemy jeszcze zrobić dla pszczół? Wzbogaćmy nasze ogrody, balkony, tarasy itp. o rośliny przyjazne dla pszczół. Pomyślmy o stosowaniu gatunków kwitnących od wczesnej wiosny do jesieni.   Ograniczmy stosowanie środków ochrony roślin. Zrezygnujmy z jakichkolwiek oprysków w ciągu dnia. Zaakceptujmy niekoszone trawniki lub opóźniajmy ich koszenie, wkrótce zmienią się one w wielogatunkowe zbiorowiska z roślinami przyjaznymi dla zapylaczy. Może uda się komuś, prócz przygotowania pożywienia dla owadów – kwiatów, przygotować poidła dla pszczół i domy dla owadów zapylających ?

Należy uświadomić sobie, że skoszone trawniki bez kwiatów, nasadzenia roślin iglastych (np. popularnych tuj), drzewa w odmianach, które nie kwitną, np. wiele odmian kulistych, nie sprzyjają owadom zapylającym. Funkcje ekologiczne takich nasadzeń są bardzo ograniczone.

W Bydgoszczy stwierdzono występowanie 214 różnych gatunków pszczół, w Polce występuje ich 450-470 (różne źródła podają różne dane). Postarajmy się wspólnie, żeby te liczby nie zmniejszyły się. 

Z okazji Światowego Dnia Pszczół na miejskich stronach internetowych pojawią się filmy  tematyczne związane z pszczołami i aktywnością tych zwierząt. Wierzymy, że będą one dla Państwa miłą niespodzianką. Dowiecie się Państwo jak narysować pszczołę, a także jak zaaranżować nasadzenia na balkonie i jak zrobić świecę z węzy. Zielone Pogotowie przygotowało fascynujący film o pszczołach i pracy pszczelarza.

Dostępne filmy
Film pn. „Rysowanie pszczoły miodnej”
https://www.youtube.com/watch?v=AWfL8aNSL00

Film pn. „Jak zrobić świeczkę z węzy – warsztaty”
https://www.youtube.com/watch?v=zj4Xi5_Z_CQ

Film pn.  „Bajka tatarska – Trzy córki”
https://www.youtube.com/watch?v=YyCjlty4Epo