logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dobry czas dla Nakielskiej!
Rozbudowa ul. Nakielskiej – to jedno ze zwycięskich zadań, które ma być realizowane jako priorytetowa miejska inwestycja. Tymczasem już teraz wzdłuż ważnej ulicy pięknieje wiele ciekawych kamienic. Zapraszamy na krótką fotorelację.


Przebudowa ul. Nakielskiej w głosowaniu mieszkańców na priorytetowe inwestycje zdobyła 4680 głosów. Zajęła drugie miejsce tuż za rewitalizacją nabrzeży Brdy. Wyprzedziła natomiast rewitalizację Kanału Bydgoskiego, który również w rejonie ul. Wrocławskiej  sąsiaduje z ul. Nakielską. Przypomnijmy, że przebudowa ważnej arterii obejmuje m.in. wytyczenie buspasów na osiedlu Miedzyń, ronda u zbiegu z ulicą Bronikowskiego, rozbudowę skrzyżowania z ul. Nasypową, budowę dróg rowerowych i chodników. Ze szczegółami oraz odpowiedziami na ważne pytania, które padły w trakcie konsultacji można zapoznać się na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl

Kamienice pięknieją

Zakończył się remont kamienicy z numerem 25. Budynek powstał około 1895 roku. Mimo niewielkich rozmiarów posiada wyjątkową bogato zdobiona fasadę. W trakcie prac odtworzono szereg dekoracji. Centralną część elewacji na I piętrze stanowi nisza, w której na ulicę spogląda znów  pełnoplastyczną postać rzymskiej bogini Fortuny z rogiem obfitości.

Odrestaurowano też sztukaterie stanowiące obramowania okien (profilowane opaski na parterze, parapety, pilastry z głowicami w stylu jońskim na piętrze i gzymsy nadokienne oraz płyciny nad i podokienne). Zachowały się również konsole pod gzymsem skrzynkowym oraz fryz kostkowy na wysokości piętra. Na parterze odtworzono płytkie boniowane. Wcześniej wyremontowane zostały oryginalne drewniane dwuskrzydłowe drzwi wejściowe od ulicy.

Unijne wsparcie dla wspólnoty

Zakończył się też ważny etap prac w kamienicy przy ul. Nakielskiej 15. To kolejny budynek w tej części miasta, którego elewacja wypiękniała. Wspólnota otrzymała na remont dofinansowanie w ramach naszego Gminnego Programu Rewitalizacji, z funduszy unijnych. Zakres prac obejmuje również przebudowę podwórka i remont oficyny. Wartość całego projektu rewitalizacyjnego szacowana jest na 535 tysięcy złotych, 207 tysięcy to europejskie dofinansowanie. Wcześniej wypiękniały sąsiednie kamienice z numerami 17, 19 i 21.

Elegancka pierzeja w komplecie

Nakielska 13 to kolejny adres na Wilczaku, który odzyskuje dawny blask. ADM zleciła remont wiekowej kamienicy, w której początkowo mieściła się gospoda i hotel. Kompleksowe prace pochłoną prawie 300 tysięcy złotych. Dzięki nim cała południowa pierzeja tej części ulicy Nakielskiej będzie cieszyła oko odnowionymi frontami. Prace mają zakończyć się jeszcze przed wakacjami.

Historia ulicy w pigułce

Ulica Nakielska stanowi stary trakt łączący Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią i osadami położonymi na zachód od miasta, po południowej stronie doliny bydgosko-nakielskiej. W 1872 r. nad ulicą wybudowano wiadukt linii kolejowej do Inowrocławia. Pod koniec XIX w. ulica była wybrukowana, a na wschodnim odcinku otoczona pierzejami kamienic, w tym czasie powstała też fabryka obrabiarek do drewna z charakterystycznym budynkiem biurowym w neobarokowym stylu tzw. willa Carla Blumwego, pierwszego właściciela fabryki. Ten gmach, wraz z innymi zabytkowymi budynkami fabrycznymi, ma odzyskać blask w najbliższych latach w ramach dużego projektu deweloperskiego.

W 1901 wzdłuż ul. Nakielskiej ułożono torowisko tramwajowe (do ul. Wrzesińskiej). W latach 1904-06 zbudowano neogotycką ewangelicką świątynię, obecny kościół Miłosierdzia Bożego.  Początkowo tylko wschodni skrawek ulicy w dzisiejszym przebiegu pozostawał w granicach administracyjnych miasta Bydgoszczy – do ul. Miedza. W 1973 roku po zasypaniu części Starego Kanału Bydgoskiego powstała łącznica od ronda Grunwaldzkiego do ul. Wrocławskiej.