logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dobra architektura się nie starzeje




Kończy się remont modernistycznego budynku przy ul. Garbary 6-8. Duże, dobrze doświetlone mieszkania z balkonami mimo upływu prawie 100 lat oferują standard zbliżony do współczesnego budownictwa. Ta część miasta coraz bardziej zyskuje na estetyce.


Budynek został wzniesiony na planie prostokąta. Zbudowano go około 1930 roku. Kamienica liczy 3 kondygnacje i nieużytkowe poddasze. Od początku pełni funkcję mieszkalną. Zastosowano w niej  rozwiązania charakterystyczne dla modernizmu. Dwie klatki schodowe z wyposażono w duże pionowe przeszklenia. Wejścia z daszkami zdobione są licowaną cegłą ułożoną we wzór tworzący poziome pasy. Brązowa cegła tworzy też opaski wokół przeszkleń. Od strony podwórza w centralnej i skrajnych częściach budynku wkomponowano balkony. 

Obecnie kończy się kompleksowy remont, który obejmował między innymi odnowienie elewacji frontowej i szczytowej oraz docieplenie ściany od strony podwórza. Remontowano też obie klatki schodowe. Prace zleciła wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM. Pochłoną one 511 tysięcy złotych. Budynki modernistyczne wyróżnia prostota. Zestawiane były z prostopadłościennych brył. Starannie dobierano materiały wykończeniowe: metalowe balustrady, ceramiczne płytki, szlachetne tynki. Warto podkreślić, że architekci działający w Bydgoszczy w okresie XX-lecia międzywojennego mieli doskonałe wyczucie proporcji. Modernistyczne obiekty odpowiadały  skali historycznej zabudowy.

Po drugiej stronie ulicy kończy się natomiast budowa nowoczesnego budynku na terenie dawnych zabudowań fabryki słodyczy. Zaprojektowano w nim 162 mieszkania. Wykonana już bryła budynku od strony ul. Kącik kaskadowo wznosi się do pięciu pięter. Zróżnicowaną elewację od strony ul. Królowej Jadwigi wyróżniać mają duże przeszklenia. W parterze przewidziane są lokale handlowe i usługowe. Znakiem szczególnym inwestycji jest 21-metrowy zabytkowy komin – odbudowany z wykorzystaniem starej cegły w nowej lokalizacji.  Inwestorem jest Colian Developer, która przebudował również ul. Kącik.

Wypięknieje wkrótce też skwer prof. J. Kałużnego. Zmodernizowane zostaną istniejące ścieżki, zadbamy o małą architekturę i dodatkowe kompozycje roślin. Więcej informacji o zakresie zmian w tym miejscu znajduje się TUTAJ. W ostatnim czasie odrestaurowano również elewacje wiekowych kamienic z numerami 9, 16 i 27 i 29. W poprzednich latach wsparliśmy dotacjami konserwatorskimi remonty kilku innych kamienic wpisanych do rejestru zabytków m.in. z nr 12 i 20.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.