logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dni Narodowego Centrum Nauki 2024
Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Dni Narodowego Centrum Nauki (15-16 maja). Po dawkę wiedzy na temat możliwości finansowania badań naukowych zapraszamy studentów, doktorantów i naukowców pracujących w polskich jednostkach. Wydarzenie odbędzie się w murach Politechniki Bydgoskiej.


Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim. To dwa dni pełne spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów, podczas których naukowcy z danego regionu i pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną projektów badawczych mogą bezpośrednio dopytać przedstawicieli NCN o wszystkie szczegóły związane ubieganiem się o finansowanie badań w NCN, ich realizacją i rozliczeniem. W tym roku wydarzenie odbędzie się w murach Politechniki Bydgoskiej, na kampusie uczelni w najbliższą środę i czwartek (15-16.05).

Podczas Dni NCN w Bydgoszczy po raz pierwszy zostaną zorganizowane interaktywne warsztaty dotyczące zasad tworzenia planu zarządzania danymi, które pomogą uczestnikom skutecznie planować, gromadzić i udostępniać dane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami FAIR.
Dni NCN to także wyjątkowa okazja dla naukowczyń i naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego, aby wziąć udział w praktycznych warsztatach i zwiększyć swoje kompetencje w ubieganiu się o granty. Do Bydgoszczy przyjadą koordynatorzy dyscyplin NCN, którzy na co dzień odpowiadają za organizację procesu oceny wniosków w konkursach, m.in. pracują bezpośrednio z ekspertami na posiedzeniach zespołów. 16 maja przeprowadzą warsztaty dla naukowców w formie tzw. mock panelu, czyli  posiedzenia zespołu ekspertów. Ich uczestnicy będą mogli wcielić się w role ekspertów oceniających wnioski.

Gospodarzem tegorocznych Dni NCN jest Politechnika Bydgoska, we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademią Muzyczną im. Filipa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.
Wstęp na wydarzenia odbywające się pierwszego dnia NCN jest otwarty, na warsztaty obowiązywała wcześniejsza rejestracja, szczegółowy program TUTAJ.
 
Warto wiedzieć
Dni NCN odbywają się od 2013 roku. Poprzednie edycje odbyły się m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku i Białymstoku, a ostatnia w 2023 roku we Wrocławiu.