logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Wzmocniona konstrukcja i elegancka elewacja
Kończą się prace przy odnowie elewacji kamienicy przy ul. Obrońców Bydgoszczy 4. W pracach pomogła dotacja z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków. W tej części miasta zachodzi wiele innych estetycznych zmian.


Zabudowę przy ul. Obrońców Bydgoszczy tworzy kamienica zbudowana na planie litery T. Wzniesiono ją w latach 1883-84 dla kupca Juliusa Holtza. Początkowo tworzyła jedną nieruchomość z budynkiem z nr 2. Zabudowę podzielono w latach 20. ubiegłego wieku.

W elewacji frontowej charakterystycznym elementem są  trzy ryzality, czyli nieznacznie wysunięte części budynku. Są one przykryte dwuspadowymi dachami i nieznacznie wyższe od pozostałych części budynku. W centralnym ryzalicie na wysokości piętra wkomponowano loggie. Zdobią je bogate dekoracje w formie kolumn, pilastrów, płaskorzeźb, półtralek. Cała elewacja jest dodatkowo zdobiona boniowaniem, gzymsami, naczółkami.  

Prace prowadzone są w oparciu o Bydgoski Program Ochrony Zabytków. W ich zakres wchodziła renowacja elewacji frontowej i bocznej budynku, wzmocnienie nadproży okiennych, stabilizacja pęknięć murów. Ten zakres prac pochłonął około 60 tysięcy złotych. Miejska dotacja to 27 tysięcy złotych.

Przy ul. Obrońców Bydgoszczy zachodzą również kolejne estetyczne zmiany. Po południowej stronie dawne tereny magazynowo-przemysłowe są wypełniane nowoczesną zabudową mieszkaniową. Części ą deweloperskiego przedsięwzięcia jest też odrestaurowanie zabytkowych budynków po fabryce narzędzi u zbiegu z ul. Marcinkowskiego. Więcej informacji o zmian jakie zachodzą w tej części miasta  znajduje się w tekście „Nowoczesność w parze z historią”.

Dotacje da właścicieli

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie zabezpieczyliśmy dla właścicieli 21 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 4 mln zł. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych dotacjach znajduje się TUTAJ.