logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. „Trzynastka” na Świętojańskiej zyska nowy dach




Ulica Świętojańska 13 to kolejna kamienica, w której przy konserwatorskich pracach pomoże miejska dotacja. Z Bydgoskiego Programu Ochrony Zabytków dofinansujemy też prace przy sąsiednim budynku z nr 15. Dotacje to jeden z elementów wspierających estetyczne zmiany w tej części Śródmieścia.


Kamienica została wzniesiona w latach 1899-1903. Zaprojektował ją P. Bohm. Budynek wbrew pozorom jest wyjątkowo duży. Od strony ulicy widać tylko jedną z czterech  części obiektu. W centralnej części nieruchomości funkcjonuje podwórze typu studnia. Kamienica liczy w poszczególnych częściach od III do IV kondygnacji. Jest przykryta mansardowym dachem, w który wkomponowano lukarny. Charakterystycznym elementem są nietypowe ryzality po obu stronach frontowej części zwieńczone falistymi szczytami. Wkomponowano w nie wykusze z eleganckimi balkonami. Na parterze funkcjonują natomiast tarasy na kamiennym cokole. Budynek wyróżnia też nietypowy odcień pomarańczowej, licowanej cegły dominujący na frontowej elewacji. Warto również zwrócić na wiele innych detali: ażurowe balustrady balkonów czy nietypowe okna. Nad portalem wejściowym w medalion ujęto numer kamienicy. W tym roku w pracach konserwatorskich przy dachu pomoże miejska dotacja. Szacowany koszt zadania to 55 tysięcy złotych.

Trwa również remont sąsiedniej kamienicy z nr 15. Tam Budynek zyskuje nową elewację frontową  W pracach również pomaga miejska dotacja. Wspólnota mieszkaniowa zabezpieczyła na remont 112 tysięcy złotych. Trzykondygnacyjny budynek pełni funkcję mieszkalną. Część parteru zaadaptowano na punkt usługowy. W osi budynku umieszczono przejazd bramny. Parter jest boniowany. Przy linii dachu  umieszczono pas konsoli. Otwory okienne zdobią masywne naczółki.

Wcześniej odrestaurowano kilka innych budynków. Wśród nich między innymi kamienice nr 5, 9, 11, 22. Równie elegancko prezentuje się zabytkowy gmach Collegium Medicum, czyli dawna szkoła wzniesiona już w 1888 roku. Warto dodać, że opracowana koncepcja ul. Nowomazowieckiej (przedłużenia ul. Mazowieckiej do Gdańskiej)  zakłada zachowanie tych cennych kamienic oraz jednokierunkowy charakter ul. Świętojańskiej, co pozwoli np. poszerzyć chodniki, wprowadzić małą architekturę. Więcej informacji o planowanych zmianach znajduje się na filmie przygotowanym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Link do filmu znajduje się TUTAJ.

Warto wiedzieć:

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy. Przy prezydencie działa Społeczna da ds. Estetyki Miasta, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.