logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki – następne elewacje do remontu




Powstała wstępna lista zabytków, które mogą liczyć na wsparcie miasta podczas remontów. Dotacje uzyska 17 obiektów. Szacowany koszt robót budowlanych w tych obiektach to 4,5 mln złotych. Ostateczną decyzję o wsparciu podejmą radni na najbliższej sesji.


- Salon Bydgoszczy z odrestaurowanymi zabytkami i odnowionymi kamienicami staje się dla nas powodem do dumy – mówi prezydent Bydgoszczy. – Istotny  wpływ mają na to właściciele tych obiektów. Za każdy dobrze wykonany remont  należą się im słowa uznania. Wspieramy ich w tych przedsięwzięciach dotacjami konserwatorskimi. Dodatkowo umożliwiliśmy też korzystanie ze  środków Gminnego Program Rewitalizacji. Jednocześnie  sami realizujemy potężny  program związany z rewitalizacją najcenniejszych miejskich zabytków m.in. Młynów Rothera, Muzeum Okręgowego czy Starego Rynku. Nadamy też nowe funkcje Hali Targowej i odbudowanemu Teatrowi Kameralnemu. Wartość prac tylko przy tych obiektach przekracza 150 mln zł.

Wartość prac w obiektach, do których mają trafić miejskie dotacje to ponad 4,5 mln złotych. Duża część środków trafi między innymi na prace konserwatorskie w bydgoskich kościołach. W Katedrze zaplanowano konserwację ołtarza św. Barbary. W kościele na pl. Piastowskim remontowana będzie drewniana konstrukcja wieży i jej dach. Odnowienie wieży i elewacji frontowej planowane jest również kościele pw. św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku. Miejska dotacja wesprze też remont elewacji w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Kolejna dotacja trafi na rozpoczęcie robót w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy przy Nowym Rynku – w ubiegłym roku powstał projekt kompleksowego remontu. Rozpocznie się on od prac izolacyjnych i naprawczych.



Z pomocą miejskiej dotacji kontynuowane mają  być remonty  elewacji dawnego kompleksu restauracyjno-rozrywkowego przy ul. Wrocławskiej 7 oraz prace przy hali produkcyjnej dawnej stoczni Lloyda przy ul. Fordońskiej 156. W poprzednich latach właściciele tych obiektów również korzystali z miejskiego wsparcia.

Tradycyjnie szereg dotacji trafi do wspólnot mieszkaniowych i osób prywatnych przede wszystkim na poprawę estetyki elewacji. Takie prace planowane są w budynkach przy ul. Pomorskiej 48, Królowej Jadwigi 4, Gdańskiej 42, Gdańskiej 117, Grunwaldzkiej 53, Garbary 20 i Focha 4. W kilku budynkach m.in. przy spichrzu przy ul. Mennica 1 oraz kamienicy przy ul. Obrońców Bydgoszczy 6 zaplanowano wymianę dachu. Na Gdańskiej 107 renowacji poddane zostaną masywne główne drzwi.

Ostateczną decyzję o wsparciu wybranych budynków podejmą radni. Lista obiektów wytypowanych do wsparcia została opracowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Oceniana była między innymi wartość historyczna budynków oraz ich położenie. Łączna suma dotacji to 1,3 mln zł.

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Starego Miasta stosowany jest cały pakiet działań. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów wokół Starego Miasta> przy Prezydencie działa też  społeczna Rada d.s. estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.