logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Dbamy o zabytki. Dawny hotel odzyskuje blask
Rozpoczął się remont kamienicy przy ul. Dworcowej 19. Zadanie jest finansowane między innymi w oparciu o miejską dotację na zabytki. Gmach przed wojną pełnił funkcje hotelu.


Kamienica pochodzi z 1900 roku. Zbudowano ją w stylu eklektycznym (łączącym różne elementy). Budynek powstał na planie litery „L” i liczy 3 kondygnacje. Elewację zdobi boniowany parter, naczółki, gzymsy, pilastry i inne detale. Od 1910 działał w niej hotel Reichshof, którego nazwa zmieniała się jeszcze kilkukrotnie. Po wojnie zamieniła się w typową kamienice mieszkalną. Obecnie pełni funkcje usługowo-biurowe. Działa w niej m.in. konsulat honorowy RFN.
Teraz Stowarzyszenie Śródmiejskie zleciło remont konserwatorski elewacji frontowych. Koszt prac szacowany jest na 469  tysięcy złotych. Miejska dotacja to 120 tysięcy.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do właścicieli 14 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie ponad 3,3 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów. Równocześnie miasto zleciło największe w historii remonty gmachów zabytkowych w salonie miasta: Młyna Rothera (92 mln zł), Muzeum Okręgowego (22 mln zł)  i Teatru Kameralnego (27 mln zł). Poza tym pozyskaliśmy unijne fundusze na prace przy kilku innych zabytkach tworzących szlak architektonicznego dziedzictwa.