logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dąb oznaczony. Fordon świętuje
Dziś (3 lipca) uroczyście oznaczono dąb 600-lecia Fordonu w Bydgoskim Poczcie Dębów na al. Ossolińskich. Kolejne obchody już w najbliższą sobotę w Starym Fordonie. Zapraszamy.


- 600 lat temu król Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Fordonowi - mówił prezydent Rafał Bruski. - To powód do świętowania. Choć nasza wspólna historia ma tylko 51 lat, dziś trudno wyobrazić sobie Fordon bez Bydgoszczy i Bydgoszcz bez Fordonu. Nadal z bydgoskiego Starego Rynku na Rynek w Starym Fordonie jest 13 km, ale rozwijające się miasto skraca ten dystans i zaciera dawne granice. Ten honorowy dąb w alei Ossolińskich również będzie symbolicznym zakorzenieniem Fordonu w Bydgoszczy.

Prezydent wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Moniką Matowską wzięli udział w uroczystym oznaczeniu Dębu 600-lecia Fordonu. W wydarzeniu wzięli udział również między innymi przedstawiciele fordońskich stowarzyszeń.To kolejny element  świętowania 600-lecia nadania praw miejskich Fordonowi. W najbliższą sobotę (6.07) w Starym Fordonie będzie następna okazja do świętowania jubileuszu. O godz. 11 na bulwarach wiślanych i Rynku w Starym Fordonie rozpocznie się Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego. W menu m.in. gęś kołódzka, kocioł kapusty, czy kotlet i wurst barani "prętko" wysmażany z Rafaelem Prętkim, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu.
W programie również profilaktyka zdrowia dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci. Będzie można zrobić badanie ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru, analizę składu ciała, testy z krwi w kierunku HCV, czy nauczyć się samobadania piersi na fantomach.
W trakcie otwarcia jubileuszowej imprezy o godzinie 16.00  promowany będzie również album z okazji 600-lecia Fordonu. Na chętnych czekać będą rejsy łodzi, a na scenie pojawią się n.in. Golden Life, ROAN, Jurek Paterski, czy Kuracja.

Wstęp wolny. Wydarzenie dofinansowane jest przez Miasto Bydgoszczy.

Program obchodów (6 lipca, Bulwary Wiślane i Rynek w Fordonie):

Pokazy kulinarne - Jarmark i Targi Produktu Rodzimego Szlaku Kulinarnego :

  • 12:00 – 12:30 w jeden kwadrans gęś na stole – wykonanie okrasy z kołudzkiej rasy – Piotr Lenart i Błażej Mirota;
  • 13:30 – 14:00 Gęsie Pipki i Czulent Czule za rączkę z Damianem Amonem Rączką;
  • 15:00 – 15:30 Food na Prętko – kotlet i wurst barani „prętko” wysmażany z Rafaelem Prętkim;
  • 15:00 – 18:00 kocioł kapusty w nim baran nietłusty – degustacja.

Profilaktyka zdrowia dorosłych i kącik zdrowych zabaw dla dzieci:

  • 11:00 – 15:00 Możliwość wyrobienia karty EKUZ, Analiza składu ciała, Badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru, Testy z krwi w kierunku HCV, Nauka samobadania piersi na fantomach, promocja profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy

Uroczyste otwarcie jubileuszowej imprezy o godz. 16.

Koncerty:

  • 16:30 Jurek Paterski;
  • 17:30 KURACJA;
  • 18:30 ROAN;
  • 19:30 Golden Life

Rejsy łodzią:

  • 13:00 – 18:00.