logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Co słychać u naszych łabędzi?
Mieszkańcy i turyści odwiedzający Bydgoszcz mogą na własne oczy albo w oku kamery obserwować parę łabędzi, która założyła gniazdo na Wyspie Młyńskiej i spodziewa się potomstwa. Łabędzie pisklęta powinny wykluć się w pierwszych dniach czerwca.


Ornitolodzy spodziewają się, że małe łabędzie pojawią się na świecie na początku czerwca. Możliwe, że jaj jest więcej niż do tej pory sądzono, nawet 7. 

Para łabędzi zamieszkała na Wyspie Młyńskiej i założyła gniazdo pod koniec kwietnia tego roku. 

 - Miasto objęło je opieką, żeby zapewnić im spokojne i komfortowe warunki. W tym wyjątkowym czasie łabędzie nie powinny być niepokojone ani płoszone – wyjaśnia Justyna Olszewska z Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej UMB. Gniazdo jest ogrodzone a każdy, kto chce obejrzeć łabędzie może to zrobić online (TUTAJ).

Początkowo samica łabędzie wysiadywała cztery jaja, ale możliwe, że jest ich więcej. Ornitolodzy spodziewają się, że młode wyklują się na początku czerwca. Bardzo możliwe, że łabędzie w przyszłym roku również założą gniazdo na Wyspie Młyńskiej. 

 - Prosimy nie płoszyć i nie dokarmiać ptaków, które obecnie mają mnóstwo pełnowartościowego, naturalnego jedzenia. Dokarmianie może mieć negatywny wpływ na całe ich życie –dodaje Olszewska.