logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Co nowego dla rowerzystów w 2021 roku?
W tym roku rozpoczną się kolejne inwestycje związane z budową dróg rowerowych. Planowane jest m.in. zlecenie pierwszych prac na ul. Fordońskiej. W drogi rowerowe wyposażymy szereg rozbudowywanych ulic.


W ubiegłym roku udało się oddać do użytku 7 km nowych dróg rowerowych. Wśród nich między innymi zupełnie nowe trasy wzdłuż rozbudowanej ul. Grunwaldzkiej (od węzła zachodniego do granicy miasta) oraz wzdłuż ul. Kruszwickiej i Focha.

 

W budowie lub na etapie przetargu znajduje się kolejnych 9 kilometrów dróg rowerowych:

  • ul. Kujawska wraz z rondami Bernardyńskim i Kujawskim - prace budowlane, długość dróg rowerowych ok. 1,5 km
  • ul. Kolbego - prace budowlane, długość – 0,8 km
  • ul. Zalew - inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj, długość ok. 0,3 km
  • ul. Kazimierza Wielkiego – przetarg, długość, 0,6 km
  • ul. Jeździecka – inwestycja w trybie zaprojektuj i wybuduj, długość 2,3 km
  • dojazd do ul. Biwakowej w Janowie – wybrany wykonawca, inwestycja Starostwa Bydgoskiego, długość 0,6 km
  • ul Smukalska - od ul. Błądzimskiej do Rajskiej –  przetarg, długość 2,8 km
  • ul. Promenada – przetarg , długość 0,2 km
  • wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego (północny), długość 0,1 km

Szczególnie duże znaczenie ma rozbudowa ul. Kujawskiej. Nowe drogi rowerowe uzupełnią infrastrukturę rowerową łącząc ul. Wojska Polskiego z ul. Solskiego. Połączony zostanie także odcinek drogi rowerowej na ul. Kujawskiej z ulicami Starego Miasta. W ten sposób osiedla górnego tarasu zyskają bezpieczne rowerowe połączenie z centrum.

Przyznane dofinansowanie europejskie pozwoli zlecić prace na kolejnym 300-metrowym odcinku bulwaru nad Brdą. Podstawowym celem rewitalizacji odcinka pomiędzy mostem Bernardyńskim i Uroczą jest budowa bezpiecznej drogi rowerowej. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się TUTAJ.

Dodatkowo w  bieżącym roku ZDMiKP zleci dalsze prace dokumentacyjne dla planowanej infrastruktury rowerowej wzdłuż ciągu ulic: Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki, Skłodowskie-Curie. Pozwoli to na dalszym etapie uruchomić przetarg na wykonanie projektu i robót budowlanych.  W 2021 roku zlecona zostanie też przebudowa infrastruktury wzdłuż ul. Fordońskiej (odcinek od Kaplicznej do Magazynowej wraz z budową kładki nad torami kolejowymi przy ul. Sochaczewskiej). W tym roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych na części przedmiotowego odcinka.

Ponadto zostanie zlecona wstępna dokumentacja dla budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż ul. Wojska Polskiego (odcinek od węzła Szarych Szeregów) do Chemicznej.

Kolejne kilometry dzięki BBO

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski realizowana będzie też Wielka Pętla Fordonu – rowerowa trasa otaczająca fordońskie osiedla. W pierwszej kolejności realizowany ma być odcinek u podnóża fordońskiego zbocza pomiędzy osiedlami Bohaterów i Szybowników. Powstaje też dokumentacja niezbędna do budowy drogi rowerowej z mineralną nawierzchnią wzdłuż północnego brzegu Kanału Bydgoskiego na Flisach. W trakcie ostatniej edycji BBO istniała możliwość głosowania na kolejne etapy tego projektu, które również trafia do realizacji. W oparciu o ten program planowana jest realizacja infrastruktury pieszo-rowerowej również na kolejnym odcinku ul. Andersa w Nowym Fordonie oraz wzdłuż ul. Sułkowskiego na osiedlu Leśnym.