logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Co można robić w majówkę?
Prognozy pogody nie są zachwycające, więc przygotowaliśmy kilka propozycji na wzbogacenie długiego weekendu w domu. A jeśli ktoś deszczu się nie boi (albo prognozy okażą się jednak mylne), zapraszamy na łono natury w Bydgoszczy i okolicach.


Wczoraj (29.04), w Międzynarodowy Dzień Tańca, Opera Nova udostępniła na swoim kanale YouTube tryptyk baletowy „Szepty i ciebie” w choreografii  jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy i choreografów tańca współczesnego, Jacka Przybyłowicza. Na operowym kanale będzie można obejrzeć tę sztukę tylko do 3 maja – naprawdę warto!

Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert online, który ma uświetnić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W programie znajdą się bardzo mało znane utwory polskich kompozytorów żyjących w czasach Sejmu Wielkiego: Jana Wańskiego - Symfonia D-dur na tematach uwertury z opery "Pasterz nad Wisłą", Jana Engela - Symfonia F-dur, Damiana Stachowicza – Veni consolator oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego – Laetatus sum. Całość uzupełni opowieść o historii powstania pierwszej w Europie konstytucji, którą wygłosi znakomity aktor Olgierd Łukaszewicz.

Koncert będzie emitowany w świąteczny wieczór – 3 maja, o godz. 19.00 na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej

Opcja dla zmotywowanych do wyjścia z domu to wypad do Ostromecka, gdzie również będzie można nacieszyć ucho piękną muzyką. Zapraszamy na spacer i piknik z muzyką w tle. 1 maja od południa z parkowych głośników polecą nagrania pianistów na odrestaurowanych fortepianach Marty i Krall & Seidler, z kolei 3 maja między 12.00 a 16.00 usłyszymy mazurki Chopina z debiutanckiej płyty Aleksandry Bobrowskiej.

Warto wspomnieć, że 1 maja, podobnie jak rok temu, rusza wypożyczalnia koszy piknikowych. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że pogoda jednak dopisze.

Jeśli Ostromecko to za daleko, zapraszamy do naszego bydgoskiego Myślęcinka. Ze względu na pandemię kompleks Park Rozrywki-Zaginiony Świat nadal pozostaje zamknięty, ale możemy zaprosić mieszkańców do zoo, do parku botanicznego czy po prostu – na spacer, rower lub rolki. Nadal działa także Ośrodek Rekreacji Konnej (konieczne wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty), a na głodnych wrażeń czeka pole paintballowe.

Przypominamy, że na terenach otwartych nie trzeba zakrywać ust i nosa (nie dotyczy zoo).

A jeśli marzy Wam się spacer w kudłatym towarzystwie, przypominamy, że schronisko dla zwierząt wznowiło spacery z psami. Na spacer po Osowej Górze z czworonożnym przyjacielem można wychodzić od wtorku do niedzieli, ale tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty.