logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Centrum Seniorów "Dworcowa 3" oficjalnie otwarte!
To miejsce powstało z myślą o wspieraniu i propagowaniu aktywności seniorów. Nowe centrum otworzyli wspólnie Prezydent Rafał Bruski i bydgoscy seniorzy.


To było wyjątkowe otwarcie, wyjątkowego miejsca. - To centrum oczywiście przeznaczone jest dla seniorów, ale myślę, że będzie tu też miejsce na integrację międzypokoleniową. Będziecie tu mogli przychodzić z dziećmi, wnukami. To miejsce jest dla wszystkich - mówił podczas otwarcia Prezydent Rafał Bruski. W uroczystości wzięli udział też m.in. zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, miejscy radni i zaproszeni goście.

Inwestycja rozpoczęła się na początku 2022 roku. Pomieszczenia w kamienicy przy ul. Dworcowej 3 wymagały kapitalnego remontu, by przystosować je do nowych funkcji. W obiekcie m.in. zainstalowano windę, a na początku lutego br. wykonawca prac wstawił stylową witrynę, która zdobi wiekową kamienicę. W obiekcie na parterze mieści się punkt powitalny i kawiarenka. Na I piętrze zlokalizowany zostanie pokój Biura Aktywności Społecznej, w którym seniorzy będą mogli wygodnie załatwić, m.in. sprawy urzędowe. Na tej kondygnacji znajduje się także sala konferencyjna dla ok. 50 osób i salka szkoleniowa dla 15 osób.
- Dla nas to piękny prezent Mikołajkowy. Bardzo dobrze czuliśmy się na Gdańskiej 5, ale teraz będziemy u siebie, w naszym ukochanym miejscu. To wyjątkowy dzień - mówiła Maria Gałęska, przewodnicząca Bydgoskiej Rady Seniorów.Warto dodać, że w czasie prac przeprowadzono konsultacje społeczne na temat Regulaminu Centrum Seniorów, poszerzone o badanie potrzeb potencjału osób starszych. Badanie przeprowadzone zostało od czerwca do września 2021 r. na reprezentatywnej próbie ponad 1200 seniorów bydgoskich. Zebrano ankiety statystyczne, jak również przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione, co pozwoliło na szerokie wnioskowanie oparte zarówno na ilościowej, jak i jakościowej analizie zebranego materiału.

Celem istnienia Centrum Seniorów jest wspieranie i propagowanie aktywności senioralnej. W ramach Centrum seniorzy będą mieli dostęp do sali konferencyjnej, sali szkoleniowej oraz sprzętu multimedialnego. Centrum będzie również wspierać aktywności bydgoskich organizacji pozarządowych, poprzez udostępnianie zasobów, doradztwo, udzielanie informacji, promocję działań organizacji, wspieranie relacji międzypokoleniowych, działania na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu oraz integrację społeczności lokalnej. Centrum Seniorów „Dworcowa 3” już dziś stało się podstawowym miejscem wydawania „Bydgoskiej Karty Seniora 60+” oraz „Bydgoskiej Koperty Życia”.

Już pierwszego dnia na Dworcowej 3 seniorzy od godz. 12.30 odbędą się zajęcia (zapisy TUTAJ) "Joga dla Seniorów", a o godz. 15 rozpoczną się Warsztaty krawieckie". W godz. 16-18 będzie można spotkać się z prawnikiem. Ale to nie koniec. Przez cały dzień zapraszamy na międzypokoleniowe budowanie i zabawy z klocków LEGO oraz rodzinne „planszówkowanie” i szachy. Będziemy także wspólnie kolędować przy muzyce na żywo i zwiedzać Centrum Seniorów Dworcowa 3.

Miejsce kultowe
Wielu bydgoskich seniorów i nie tylko z adresem Dworcowa 3 wiążę przyjemne wspomnienia. W miejscu obecnego Centrum Seniorów w latach 1941 - 2016 działał jeden z najbardziej znanych salonów fryzjerskich w mieście. Na środowej uroczystości nie zabrakło również osób, które właśnie tam dbały o fryzury naszych mieszkanek i mieszkańców.
- Tutaj zaczynałem na początku lat 60-tych swoją karierę fryzjerską. Udało nam się zdobyć zaufanie klientów, który chętnie nas odwiedzali -  wspominał Jan Stoppel.
- Dobrze, że to miejsce znowu będzie żyło - dodał Marian Harmoza, który w zakładzie fryzjerskim przy Dworcowej 3 przepracował blisko 40 lat.