logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Centrum Kreatywności zaprasza na Jezuicką 20
W piątek (16.02) Centrum Kreatywności zaprasza na uroczyste otwarcie. Bydgoszczanki i bydgoszczanie nadal mogą zgłaszać pomysły dotyczące tematyki warsztatów i spotkań prowadzonych przy ul. Jezuickiej 20.


Będą warsztaty, będzie rękodzieło
Centrum Kreatywności Jezuicka 20 to miejsce spotkań, w którym prowadzone będą inspirujące warsztaty o różnej tematyce. Organizatorzy przewidują, że dużym zainteresowaniem będą cieszyły się warsztaty z garncarstwa, hafciarstwa oraz malarstwa – to propozycje, które najczęściej  zgłaszają bydgoszczanie odwiedzający Centrum. W lokalu na Starym Mieście prowadzone będą działania związane z rzemiosłem oraz wspierające aktywność rzemieślniczo - biznesową w Bydgoszczy. - Chcemy przywrócić nieco zapomniane rzemiosła, związane z dawną i tą bardziej współczesną historią naszego miasta. Będziemy otwarci na ludzi, którzy mają pomysły i chcą się nimi dzielić. Planujemy przywrócić bydgoskie tradycje rzemieślnicze. Chcemy zaktywizować społeczność bydgoską. Na ulicy Jezuickiej 20 spotykać się będą ludzie dzielący się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami. To miejsce ma łączyć przy stole z rzemiosłem – mówi koordynatorka Centrum Kreatywności Anna Sobel. Do zadań Centrum Kreatywności Jezuicka 20 będzie należało tworzenie m.in. stałej oferty warsztatów rzemieślniczych dla mieszkańców, współpraca z lokalnymi twórcami, rzemieślnikami, udział w lokalnych wydarzeniach kulturalnych, organizacja wydarzeń promujących bydgoskich twórców, a także promocja miasta. Już podczas pierwszych  warsztatów, uczestnicy będą mogli własnoręcznie stworzyć dla siebie lub kogoś bliskiego bransoletki, breloczki, zabawki itp. Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-18:00. Możecie już je odwiedzać i robić pamiątkowe zdjęcia.  - Na początku naszej działalności zaaranżowaliśmy miejsce na studio fotograficzne. Przechodząc ulicą Jezuicką, wchodźcie śmiało zrobić sobie zdjęcie telefonem. Będziecie chcieli utrwalić ten moment na dłużej? Z chęcią zrobimy wam zdjęcie Instaxem. A może zajmujecie się fotografią i zechcecie w naszej przestrzeni zrobić całą sesję? Nie ma problemu, bowiem studio możecie wynajmować na godzinę, dwie, a nawet cały dzień. Centrum Kreatywności, to również miejsce stworzone do wymiany wiedzy i doświadczeń, dlatego zapraszamy do współpracy osoby, które chcą podzielić się swoją pasją przeprowadzając własne warsztaty lub promując swoje dzieła wykorzystując do tego nasz showroom – zachęca Anna Sobel.

Warto wiedzieć
Nowy Operator Centrum Kreatywności Jezuicka 20 został wyłoniony w wyniku przeprowadzonego konkursu. Celem konkursu było wyłonienie Operatora Centrum Kreatywności Młodzi rzemieślnicy na Starym Mieście, który będzie zarządzał lokalem przy ul. Jezuickiej 20-22 w Bydgoszczy i prowadził w nim działania z sektora przemysłów kulturowo-kreatywnych, związanych z rzemiosłem oraz wspierających aktywność rzemieślniczo-biznesową w Bydgoszczy. Projekt dotyczy innowacyjnych sposobów zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez wykorzystanie potencjału kreatywnych młodych ludzi w celu aktywizacji opuszczonych budynków w centrum miasta. W latach 2018-2020 przeprowadziliśmy pilotażowe działanie „Młodzi rzemieślnicy na Starym Mieście”, operatorem Centrum Kreatywności było Stowarzyszenie Pracownia z Bydgoszczy.