logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszczanie pożegnali Leonarda Pietraszaka
We wtorek (7.02) pożegnaliśmy Leonarda Pietraszaka, Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy. Wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł 1 lutego w wieku 86 lat.


Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w południe w Katedrze Bydgoskiej. Po mszy urna z prochami Leonarda Pietraszaka spoczęła na Cmentarzu Starofarnym. Wybitnego aktora żegnały władze miasta, wśród których byli m.in. prezydent Rafał Bruski, przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska oraz tłumy bydgoszczan.

- Leonard wiedział, co jest w życiu naprawdę ważne i zawsze czułem jego ogromne wsparcie. Z chęcią do nas powracał. „Chociaż porwał mnie wielki świat, to nie przestałem być bydgoszczaninem” – mówił o sobie. Często podkreślał ten silny związek z naszym miastem. Bo – jak napisał w swojej biografii „w Bydgoszczy wszystko się zaczęło”. Żegnam Cię, Leonardzie, Przyjacielu, z wielkim bólem i wzruszeniem. Spoczywaj w pokoju – obok swojej mamy, w Bydgoszczy, która była i już na zawsze pozostanie Twoim domem - mówił Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

- Zawsze wydawało mi się, że dysponuję wystarczającą ilością słów, by wyrazić swoje myśli. Nagle okazało się, że posiadam ich za mało, żeby głośno wyartykułować moją niewyobrażalną wdzięczność za serdeczność władz i mieszkańców Bydgoszczy. Pięknych ludzi, pięknego miasta, rodzinnego miasta Lolka. Żegnając go, wiem, że pozostanie w Państwa pamięci, on sam i jego postacie sceniczne i filmowe. Leonard Pietraszak był moim mężem, ale artystą Leonardem Pietraszakiem dzielę się bez wahania, bo on należy do wszystkich - mówiła podczas ceremonii żona aktora Wanda Majer-Pietraszak. 

Podczas składania urny w grobie orkiestra Eljazz zagrała "Manhattan" Elli Fitzgerald, ulubiony utwór Leonarda Pietraszaka. Potem rozbrzmiewał również motyw muzyczny z filmu Vabank. 

Leonard Pietraszak urodził się w 1936 r. w Bydgoszczy. Dzieciństwo spędził na ul. Gdańskiej. Po II wojnie św. rodzina przeniosła się na ul. Grunwaldzką. Na Okolu ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza. Wielką popularność przyniosły mu role pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne Chmury", doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy", czy Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".  W 2012 r. Leonard Pietraszak odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej. W 2018 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów. 

Przez ostatni tydzień Bydgoszczanie oddawali hołd zmarłemu aktorowi wpisując się do wystawionej w ratuszu Księgi Kondolencyjnej.