logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz w obronie mieszkańców
Dziś (13 października br.) odbył się w Warszawie protest samorządowców z całej Polski #wObronieMieszkańców. To sprzeciw wobec Polskiego Ładu, w obronie społeczności lokalnych i regionalnych oraz prawa decydowania o swoich sprawach. Miasto reprezentowali m. in. Przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska i zastępca prezydenta Michał Sztybel.


- Dziś do Warszawy przyjechali gospodarze miast i miasteczek z całej Polski, by pokazać jak Polski Ład uderzy w mieszkańców. Wypowiadane z dumą słowa o Polsce samorządnej w praktyce oznaczają obronę interesu i dobrobytu mieszkańców miast i miasteczek. Jeśli teraz nie będziemy głośno się sprzeciwiać, za chwilę okaże się, że o tym czy w Bydgoszczy powstanie boisko, basen czy nowa droga będzie decydował partyjny nominat w Warszawie. O to tak naprawdę toczy się gra – czy prezydenci, wójtowie i burmistrzowie będą mogli, jak dotąd, decydować o inwestycjach i czy będą mieli na nie środki. Walczymy o prawo decydowania w imieniu mieszkańców i o ich pieniądze. To dziś sprawy fundamentalne – mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Według danych Ministerstwa Finansów Bydgoszcz na proponowanych przez rząd zmianach straci co roku 140 milionów złotych.

Tzw. Polski ład to w rzeczywistości mega podatek, to koń trojański i wehikuł finansowy, wyciągający miliardy złotych od mieszkańców naszych miast, miasteczek i metropolii  - podkreślali samorządowcy , którzy przyjechali dziś do Warszawy zaprotestować przeciwko planom rządu wymierzonym w dochody samorządów a realnie w mieszkańców. W zgromadzeniu wzięli udział samorządowcy z całej Polski – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. - Jesteśmy tu w obronie mieszkańców – podkreślali zgodnie.
Na ręce wicemarszałków Sejmu przekazano apel samorządowców w obronie społeczności lokalnych i regionalnych. Pełna treść apelu tutaj

Organizatorami zgromadzenia był: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Tak! Samorządy dla Polski, Stowarzyszenie Łączy Nas Samorząd, Wielkopolska Kierunek Europa, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Ruch Wspólna Polska, Ogólnopolska Koalicja Samorządowa.