logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz w elitarnym gronie
Bydgoszcz dołącza do grona kilkuset miast na świecie, które mają swoje edycje w kultowej grze Monopoly. Najdroższe pole na planszy wskażą mieszkańcy.


Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Jej pierwsza edycja wydana została w 1935 roku roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu na świecie sprzedano ok. 200 mln egzemplarzy. Powstało też ponad 200 wersji lokalnych. Swoje gry mają m.in. Dubaj, czy Sydney.
Przygotowania do powstania bydgoskiej gry Monopoly trwały od dwóch lat.
- Myślę, że nikomu nie trzeba tej gry przedstawiać. W Polsce już kilkanaście miast ma takie lokalne wersje. My przygotowując się do bydgoskiej edycji musieliśmy ustawić się w kolejce u wydawcy. Nie jest to prosty proces. Jest uspołeczniony, bo zawsze włącza się społeczność lokalną w to, jak ostatecznie wyglądać będzie gra - mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa.


Wiadomo, że premiera bydgoskiej gry Monopoly odbędzie się jesienią tego roku. Miasto, które jest inicjatorem umieszczenia Bydgoszczy na planszy kultowej gry,  będzie chciało ogłosić konkurs dla mieszkańców na najdroższe pole.
- Poprosimy mieszkanki i mieszkańców, by z przedstawionych propozycji, wskazali obiekt, który ich zdaniem powinien być na najdroższym polu gry. Będziemy też chcieli zaangażować młodzież bydgoskich szkół, by pomogła tworzyć karty, które w tej grze będą występować - dodaje Łukasz Krupa.
Wiadomo, że na planszy obok miejskich instytucji, budynków znajdą się też firmy i instytucje komercyjne, które będą chciałby być partnerem takiego projektu.
- Przed nami teraz żmudny projekt tworzenia gry. Cieszę się, że mieszkańcy włączą się w ten proces. Całą planszę będziemy dzielić na sektory, które będą odpowiadały za konkretne dziedziny życia miejskiego. Całe zadanie jest trudne, bo miejsc wartych umieszczenia Bydgoszcz na bardzo wiele - mówi Szymon Guz, z firmy Winning Moves.
Bydgoska wersja gry Monopoly dostępna będzie w największych sieciach sprzedażowych, które zajmują się gramy planszowymi, ale też w lokalnych księgarniach.