logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz uczciła 99. rocznicę Powrotu do Macierzy




20 stycznia nasze miasto świętowało 99. Rocznicę Powrotu w granice Rzeczypospolitej. Oprócz oficjalnych uroczystości na Placu Wolności, odbyła się debata w Miejskim Centrum Kultury i odsłonięcie zabytkowego fortepianu w Ostromecku.


Świętowanie Powrotu Bydgoszczy do Macierzy odbyło się w tym roku pod znakiem szczególnej zadumy. Ze względu na tragiczne wydarzenia w Gdańsku i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, odwołano imprezy zaplanowane przez Miejskie Centrum Kultury. 

19 stycznia w MCK-u odbyła się za to debata „Postulaty – bez nienawiści. Tematem tej debaty była mowa nienawiści w polskiej przestrzeni medialnej i społecznej. Z kolei w niedzielę odbyły się oficjalne uroczystości. Prezydent Rafał Bruski złożył kwiaty pod pomnikiem Leona Barciszewskiego. Po przemarszu ulicami miasta uroczystości tradycyjnie odbyły się na Placu Wolności. 

W niedzielę w Pałacu w Ostromecku odbyło się także odsłonięcie odrestaurowanego fortepianu Johanna Friedricha Marty’ego, należącego do Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Koncertowi, zagranemu na tym fortepianie towarzyszył recital Marii Gabryś-Heyke, a także wykład instrumentolożki Agaty Mierzejewskiej. 

Wydarzeniem w ramach obchodów Powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie też wystawa w Galerii Miejskiej bwa „(Nie)widzialność pisma”. Wernisaż wystawy odbędzie się 22.01., wtorek o godz. 18.00. Ekspozycja, której kuratorem jest Michał Tabaczyński z Pracowni Literatury MCK, prezentuje m.in. legendarną, pierwszą polską maszynę do pisania Władysława Paciorkiewicza „Idea” – konstrukcji Polskiej Fabryki Maszyn do Pisania w Bydgoszczy. Podczas wernisażu odbędzie się też promocja albumu fotografii Dariusza Gackowskiego „Industrial”, prezentującego bydgoskie fabryki.