logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz świętowała Dzień Niepodległości




Bieg Niepodległości, rajd rowerowy na dystansie 111 km, a także rozdawanie flag Bydgoszczy i muzyczne akcenty związane z polską tradycją i historią – tak w Bydgoszczy świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na Starym Rynku pojawiła się także ponad stumetrowa biało-czerwona flaga.


Bydgoszczanie jak zawsze hucznie obchodzili Święto Niepodległości. I jak zwykle w tym dniu nie zabrakło mocnych, sportowych akcentów. Zaczęliśmy już o świcie – tuż po godz. 7 rano wystartował Bydgoski Rajd Niepodległości – 500 rowerzystów, wśród nich prezydent Rafał Bruski, wyruszyło w 111 kilometrową trasę śladem piętnastu miejsc pamięci. 

Cykliści odwiedzili m. in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, Mogiłę Powstańców Wielkopolskich w Solcu Kujawskim, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Ostromecku oraz pod pomnikiem ku czci poległych w Starym Fordonie. Meta rajdu znajdowała się na Starym Rynku. Tam też, uczestnicy rajdu rozłożyli 101 -metrową flagę Polski na 101. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 

Tradycyjnie odbył się także Bydgoski Bieg Niepodległości, który zgromadził na starcie niemal 1500 uczestników. Sygnał do startu dał Michał Sztybel, zastępca Prezydenta Bydgoszczy. Biegacze ubrani w biało czerwone koszulki, przemierzyli pięciokilometrową trasę biegnącą w samym sercu miasta. Część osób biegła z flagą Polski. Były rodziny z dziećmi, goście z innych miast, a także biegacze z psami. Najszybszym okazał się Grzegorza Michalak, wśród kobiet najlepsza była Marta Szenk – oboje otrzymali w nagrodę repliki białej broni wykorzystywanych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas oficjalnych uroczystości wojskowych. Nasza nagroda została wykonana na wzór polskiej szabli kawaleryjskiej z 1917 r. 

Przed biegiem, na Placu Wolności rozdawaliśmy także bydgoskie flagi – kilka tysięcy rozeszło się w niemal godzinę. To zachęta do tego, aby wywiesić ten ważny symbol na bydgoskich domach podczas zbliżającej się setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. 

W dniu Święta Niepodległości nie mogło zabraknąć zadumy i czci oddanej tym, którzy walczyli za Ojczyznę. Zastępca prezydenta Michał Sztybel złożył wraz z bydgoskimi radnymi kwiaty pod Pomnikiem Wolności, a także pod pomnikiem Leona Barciszewskiego – towarzyszyła mu Monika Matowska-Gulczyńska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy. 

Jak co roku, wieniec złożony został także na mogile francuskich żołnierzy przez francuską, polską, amerykańska, kanadyjską oraz niemiecką delegację oficerów NATO. Prezydenta Rafała Bruskiego reprezentował Michał Sztybel, jego zastępca.