logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz świętowała 673. urodziny!
Z okazji kolejnych urodzin Prezydent Miasta zaprosił mieszkańców na wyjątkowy koncert do Filharmonii Pomorskiej. Tradycyjnie wręczone zostały wyróżnienia i nagrody dla artyststów, naukowców, studentów i społeczników związanych z Miastem i z pasją o nim opowiadającym. Po raz pierwszy wręczony został Laur Mariana Rejewskiego.


- Wszystkie uroczystości, w których biorę udział reprezentując Miasto traktuję w sposób szczególny. Jednak urodziny Bydgoszczy są wyjątkowe bo to święto nas wszystkich, Bydgoszczan. Łączy nas przywilej życia na co dzień w pięknym, europejskim, otwartym mieście. Rok 2019 to Rok Wolności – rok ważnych rocznic, ale też okazja do uhonorowania bydgoszczan, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii Bydgoszczy. Dziś, po raz pierwszy chcemy uhonorować Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka i kryptologa – wręczając Laur Mariana Rejewskiego – mówił podczas uroczystości Prezydent Rafał Bruski.

Poniżej lista nagrodzonych z podziałem na kategorie:

Nagrody za prace naukowe otrzymały:                                    
Patrycja Knap, autorka najlepszej pracy magisterskiej pt. „Projekt architektoniczny Centrum Ginących Zawodów Rzemieślniczych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy”. Praca powstała na UTP.

Natalia Wanecka, autorka najlepszej pracy inżynierskiej pt. „Studium kierunków rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy”. Praca powstała na Politechnice Gdańskiej.

Stypendia artystyczne otrzymali:
Karolina Orsik-Sauter - nauczycielka akademicka, uczestniczka studiów doktoranckich na bydgoskiej Akademii Muzycznej. Instrumentalistka o specjalności altówka. Ważnym polem aktywności tegorocznej stypendystki jest kameralistyka smyczkowa, którą z powodzeniem realizuje w zespole „New Music Quartet”.  

Tadeusz Oszubski – pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz kultury. Swoją literacką pracą od lat promuje Bydgoszcz w kraju. Wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich.

Stypendia naukowe otrzymały:
Dominikę Płaczek - studentka Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego. Za wybitne osiągnięcia naukowe, zdobyte nagrody i wyróżnienia. Działalność naukowa laureatki obejmuje projektowanie i budowę stanowisk badawczych. Realizuje swój projekt badawczy, który już zdobył 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kół Naukowych w kategorii badania naukowe. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma 3 zgłoszenia patentowe.

Sara Wienczek - studentka klasy akordeonu i Instrumentalistyki Akademii Muzycznej. Laureatka należy do najwybitniejszych studentów uczelni: zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień muzycznych -  zdobywczyni pierwszej nagrody na 43. International Accordion Competition 2018 w Chorwacji oraz pierwszej nagrody na 3. North International Music Competition w Szwecji. Obiektem jej zainteresowań badawczych są twórczość Pawła Sławińskiego oraz tworzenie transkrypcji.

Wyróżnienia dla młodych naukowców trafiły na ręce dr hab. Jakuba Lipskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Macieja Gagata z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Jakub Lipski to absolwent czterech szkół wyższych, autor publikacji anglojęzycznych, które ukazywały się w prestiżowych naukowych czasopismach, realizuje dwa projekty badawcze. Maciej Gagat – za prowadzenie badań, które są podstawą do opracowania opatentowanej koncepcji stentu wewnątrznaczyniowego, zwłaszcza tętnic wieńcowych. Medyczny wynalazek Pana Doktora, mający na celu zapobieganie restenozie i zakrzepicy tętnic wieńcowych, w zeszłym roku otrzymał patent i został zgłoszony do ochrony w międzynarodowej procedurze patentowej. Autor referatów prezentowanych podczas międzynarodowych konferencji, laureat licznych medycznych nagród i wyróżnień. Ekspert wielu zespołów medycznych.  

Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta otrzymał  prof. dr hab. Yuriy Zorenko z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Działalność Profesora Yuriy’a Zorenko, wybitnego fizyka, ma wymiar promocyjny dla miasta, poprzez swoją działalność naukową i organizacyjną tworzy pozytywny wizerunek Bydgoszczy jako ważnego ośrodka naukowego. Jest organizatorem prestiżowych konferencji naukowych: EURODIM 2018, dużym sukcesem jest również przyznanie przez Międzynarodowy Komitet Doradczy prawa do organizacji kolejnej - LUMDETR w 2021 roku. Autor 2 patentów i jednego zgłoszenia patentowego, przewodniczący 2 komitetów organizacyjnych międzynarodowych konferencji, autor wielu publikacji w prestiżowych naukowych czasopismach.

Nagrodę Artystyczna Prezydenta Miasta dostał dr Michał Dobrzyński, kompozytor i wykładowca na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej – kompozycja. Należy do grona twórców młodego pokolenia wyłonionych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. W marcu zeszłego roku w Wiedniu, na zaproszenie prof. Theodora Kanitzera - została prawykonana najnowsza kompozycja Pana dr Michała Dobrzyńskiego przez legendarnego skrzypka – prof. Edwarda Zienkowskiego i pianistkę Natalię Rehling. 

Laureatką pierwszego Lauru Mariana Rejewskiego została Magdalena Fularczyk-Kozłowska. Czołowa postać swojej dyscypliny, dwukrotna medalistka olimpijska, w tym złota – z Rio de Janeiro z 2016 roku, mistrzyni świata i Europy, ponadto wielokrotna medalistka tych imprez, jak też mistrzostw Polski.  
Zawodniczka Lotto-Bydgostia Bydgoszcz, w styczniu tego roku zakończyła sportową karierę. Jej sukcesy – na zawsze będą ją plasować w czołówce najlepszych sportowców kraju. Obecnie, z sukcesem odnajduje się w nowej roli – mamy.   

Laur Andrzeja Szwalbego, przyznawany jest za całokształt pracy i dorobku, zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy w kraju lub za granicą, za dokonania i otwarcie nowych perspektyw rozwoju, uczynienia miasta atrakcyjniejszym i bardziej przyjaznym dla gości i mieszkańców trafił w ręce Jerzego Derendy, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Ten rok jest szczególny dla laureata – w 2019 przypada bowiem podwójny jubileusz - 50-lecie pracy zawodowej oraz 20-lecie aktywnej działalności w roli prezesa w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy.