logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz pomoże rodzinom z Białorusi
Rada Miasta Bydgoszczy z końcem marca br. wyraziła zgodę na udostępnienie dwóm rodzinom z Białorusi, ofiarom politycznych represji po wyborach prezydenckich, mieszkań w Bydgoszczy. Czas, żebyśmy okazali serce i ułatwili im start w naszym mieście.


Uchwałę umożliwiająca udostępnienie przez miasto dwóch mieszkań rodzinom z Białorusi Rada Miasta Bydgoszczy podjęła jednogłośnie 31 marca br. Dzięki temu Bydgoszcz może stać się domem dla rodzin, które ucierpiały w wyniku represji po sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju. Jedna rodzina to małżeństwo z Mińska z 4 letnim dzieckiem, druga to małżeństwo z czwórką dzieci w wieku 2, 6, 11 i 13 lat. Pochodzą z Grodna.

Mieszkania, które udostępni miasto są po remoncie, jednak wymagają kompletnego wyposażenia. Potrzebne są meble, po sprzęt agd/rtv, akcesoria gospodarstwa domowego, pościele, ręczniki itp. Dzieci są w wieku szkolnym i przedszkolnym, przydadzą się również przybory szkolne dla dzieci. Obie rodziny zostały zmuszone do wyjazdu z Białorusi na skutek represji politycznych, już niebawem zaczną życie w nowym miejscu, w Bydgoszczy, od początku. 

Wspólnie z Fundacją, która opiekuje się w tej chwili tymi rodzinami w Polsce ogłosiliśmy zbiórkę publiczną w tym celu. Link do zbiórki TUTAJ. Jeśli ktoś z Państwa chciałby pomoc inaczej, zachęcamy do kontaktu z Łukaszem Krupą, dyrektorem Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą, który koordynuje akcję pomocy - mail: lukasz.krupa@um.bydgoszcz.pl.

Warto wiedzieć: 
Kilka lat temu Bydgoszcz stała się domem dla 3 ukraińskich rodzin z Donbasu. Wtedy Miasto oddało w najem czasowy mieszkania, a dzięki lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom, udało się je wyposażyć i tym samym umożliwić ukraińskim rodzinom godny start. Wszystkie zostały nad Brdą, tutaj pracują i uczą się. To również dzięki Państwa pomocy mogą spokojnie i bezpiecznie żyć.