logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz pomaga Ukrainie
Najważniejsze informacje dla osób, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy i tych, którzy tej pomocy potrzebują. Інформація для біженців з України, які шукають допомоги у місті Бидгощ


ZBIÓRKA DARÓW

Zbiórka prowadzona jest w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187. Magazyn jest czynny codziennie w godzinach: 10-20. Przyjmujemy TYLKO I WYŁĄCZNIE dary z poniższej listy. Prosimy o opisywanie dostarczonych darów. W związku z coraz trudniejszą sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej wszyscy organizatorzy zbiórek proszeni są o niezwłoczne dostarczenie darów.

Osiedlowe punkty zbiórki darów dla osób niezmotoryzowanych, link TUTAJ.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).
1.    Odzież i okrycie:
1.1    Koce zwykłe i termiczne
1.2    Śpiwory
1.3    Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej
1.4    Materace
1.5    Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)

2.    Środki higieny i czystości:
2.1    Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie
2.2    Bielizna damska, męska, dziecięca
2.3    Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe
2.4    Ręczniki (w tym z mikrofibry)
2.5    Worki na śmieci, Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe

3.    Żywność:
3.1    Woda
3.2    żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,
3.3    konserwy,
3.4    makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
3.5    narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
Uwaga! Zabezpieczyć szkło!!

4.    Inne:
4.1    Zapałki, Baterie, powerbanki, Oświetlenie, w tym latarki, Świece
4.2    Zestawy pierwszej pomocy

5.    Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 260C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności

Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej? UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane! Jeżeli chcesz przekazać coś z poniższej listy

1.    Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
2.    Broń biała
3.    Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
4.    Inny sprzęt militarny i paramilitarny
5.    Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
6.    Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

Ważne! W ramach pomocy humanitarnej NIE PRZYJMUJEMY takich rzeczy, jak broń, hełmy, inny sprzęt militarny czy produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia.

ZBIÓRKI CHARYTATYWNE

Zbiórka pieniędzy dla miast partnerskich - Czarkasów i Krzemieńczuka, prowadzona przez Miasto Bydgoszcz i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Zgromadzone środki przekażemy naszym przyjaciołom z tych miast. Więcej informacji tutaj.

Ogólnopolskie zbiórki charytatywne, sprawdź TUTAJ.

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Jeśli chcesz aktywnie włączyć się w pomaganie obywatelom Ukrainy, zgłoś się do nas i zostań wolontariuszem. Zadaniem wolontariuszy będzie pomoc przy przyjmowaniu, sortowaniu i pakowaniu darów. Centrum Wolontariatu dla Ukrainy znajduje się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187. Jest czynne codziennie w godz. 10-20. Więcej informacji TUTAJ.

DEKLARACJA POMOCY

Jeśli chcesz zaoferować swoją pomoc uchodźcom wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy, link TUTAJ.

Mieszkańcy mogą zaoferować pomoc m.in. dot. zakwaterowania, mogą zgłaszać się także tłumacze, psychologowie władający językiem ukraińskim. Potrzeby są na bieżąco aktualizowane dlatego warto zgłaszać się z każdą inicjatywą. W formularzu wystarczy wskazać formę pomocy, może to być pomoc: rzeczowa, finansowa, lokalowa, tłumaczenia, pomoc prawna i medyczna, transport, edukacja i inne. W razie dodatkowych pytań uruchomiliśmy specjalny adres e-mail: ukraina@um.bydgoszcz.pl.

Jeśli chcesz zaoferować pomoc, ale masz pytania zadzwoń na dedykowaną infolinię Urzędu Miasta Bydgoszczy: 52 58 58 877. Infolinia jest czynna codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 - 20.00 i w weekendy w godzinach 10 - 20 .

AKCJA BYDGOSCY PRZEDSIĘBIORCY DLA UCHODŹCÓW

Prowadzisz biznes i chcesz wesprzeć uchodźców, którzy przebywają w naszym mieście? Zgłoś się do nas, a my stworzymy listę nieodpłatnych lub symbolicznych kwotowo usług, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy przebywający w naszym mieście. Szczegóły TUTAJ.

Bydgoszcz pomaga Ukrainie na Facebooku

Na stronie: Bydgoszcz_pomaga_Ukrainie | Facebook przekazywane są najpilniejsze i najważniejsze informacje dotyczące pomocy. Zostały tam stworzone grupy tematyczne, gdzie każdy może zgłosić chęć konkretnej pomocy lub poinformować czego potrzebuje.

POMOC DLA OBYWATELI UKRAINY (ZASADY POBYTU W POLSCE, PUNKT REJESTRACYJNY, POMOC ZDROWOTNA, PSYCHOLOGICZNA, PRAWNA, DARMOWA KOMUNIKACJA, KONSUL HONOROWY) - LINK TUTAJ.

Допомога громадянам України ТУТ