logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoszcz liderem w profilaktyce grypy




Bydgoszcz została uhonorowana tytułem „Nowego Lidera w zakresie profilaktyki grypy”. Tytuły przyznaje Fundacja Nadzieja dla Zdrowia w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Tytuł może zdobyć samorząd, który w 2018 roku realizował program profilaktyki grypy po raz pierwszy.


Wręczenie statuetek odbyło się podczas XI Debaty Ekspertów FLU Forum w Warszawie. 

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy co roku nagradza samorządy realizujące programy w dziedzinie profilaktyki grypy. W tym roku, w uznaniu dla zasług na rzecz szerzenia profilaktyki grypy oraz za trud wkładany w realizację ważnych zadań z zakresu promocji ochrony zdrowia, nagrodę przyznano Bydgoszczy - otrzymaliśmy tytuł „Nowego Lidera w zakresie profilaktyki grypy”. 

Debata Flu Forum odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, którego celem jest budowanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń wynikających z grypy i jej powikłań. Każdy sezon grypowy niesie ze sobą nowe wyzwania, ale również nowe rozwiązania. 

Spotkanie Flu Forum to świetna okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń ekspertów medycznych, przedstawicieli instytucji państwowych, towarzystw medycznych oraz wszystkich zaangażowanych w działania na rzecz upowszechniania profilaktyki grypy w Polsce.

Szczegóły na temat programu można znaleźć tutaj: www.opzg.pl

Warto wiedzieć:          

Grypa  jest wirusową chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi łatwo drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy grypy mogą przypominać zwykłe przeziębienie i pojawiają się szybko po 1-3 dniach od zakażenia, począwszy od suchego kaszlu, nieznacznie nasilonego kataru lub uczucia zapchanego nosa, bólu gardła, jednakże jeżeli dochodzi do tego nagła wysoka gorączka (39-40 st.C) z dreszczami, bólami głowy i bólami mięśniowo-stawowymi, powinno to nasunąć podejrzenie, że może być to właśnie grypa. Choroba zwykle trwa około 3- 7 dni, jeżeli nie dojdzie do rozwoju groźnych powikłań, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Należą do nich zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy powikłania neurologiczne. Wtedy do objawów klinicznych dołącza zazwyczaj duszność, kłopoty z oddychaniem, osłabienie, łatwe męczenie, bóle w klatce piersiowej czy pogorszenie stanu świadomości.