logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz ku Wolności – weź udział w grze miejskiej
Z okazji 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski Fundacja Rozwoju Jutronauci i Gry Kozackie zapraszają do udziału w grze miejskiej „Bydgoszcz ku Wolności”. W sobotę, 18 stycznia 2020 roku będzie okazja poczuć klimat wolności i lat 20-tych XX wieku. Udział w zabawie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.


Powstanie wielkopolskie nie zakończyło się powrotem Bydgoszczy do Polski. Potrzeba było jeszcze 9 miesięcy, żeby armia polska zawitała do miasta, a na masztach zawisła biało-czerwona flaga. Sto lat temu, gdy inne polskie miasta cieszyły się już niepodległością, bydgoszczanie szykowali się na przywitanie z honorami zbliżającego się generała Hallera. Uczestnicy gry stają się mieszczanami z początku lat 20-tych XX wieku. Przenoszą się w czasie, by pomóc znanym z kart historii postaciom w gromadzeniu pieniędzy, będą mieli także okazję włączyć się w drobną działalność konspiracyjną, wspierając obecnych w mieście powstańców wielkopolskich. Za wykonanie zadań gracze otrzymają marki polskie. Celem gry jest zdobycie funduszy na godne przygotowanie miasta do przywitania wolności. Zwycięży drużyna, która przekaże największą kwotę. 

Organizatorami gry są: Fundacja Rozwoju Jutronauci i Gry Kozackie. Gra startuje 18 stycznia (sobota) o godzinie 10:00 na dziedzińcu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Przewidywany czas zakończenia zabawy (z wręczeniem nagród) – ok. godz.14:00. 

Obowiązują zapisy: na www.miastotoplansza.pl

Warto wiedzieć:

Decyzję o tym, że 2020 rok będzie „Rokiem 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski” podjęli radni na sesji Rady Miasta Bydgoszczy 18 grudnia br. W ten sposób chcą upamiętnić jedną z najważniejszych wydarzeń z historii naszego miasta. Po latach zaborów, germanizacji i po walkach I wojny światowej, Bydgoszcz stała się na powrót polskim miastem i znalazła się na mapie odrodzonej Rzeczypospolitej.

Ustanowienie „Roku 100-lecia Powrotu Bydgoszczy do Polski” nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Dzięki wspólnemu punktowi odniesienia, przeżycie wyjątkowego, jubileuszowego roku 2020, sprzyjać będzie budowie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy oraz pozwoli na kształtowanie lokalnej tożsamości mieszkańców Bydgoszczy.

Przygotowania do świętowania setnej rocznicy Powrotu Bydgoszczy do Polski trwają już od miesięcy. W ramach obchodów, powstał m. in. historyczny mural przedstawiający klucz zawieszony na biało-czerwonej wstędze. Projekt odwołuje się do historycznego wydarzenia - przekazania symbolicznego klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza Bromberg’a Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. Sam wizerunek klucza to oryginalny zachowany historyczny klucz, który znajduje się w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.  

Więcej TUTAJ