logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoszcz jest Polska - Biblioteka otwiera swoje zbiory
Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wyjątkową wystawę, na której obejrzeć będzie można prawdziwe perełki piśmiennictwa zgromadzone przez książnicę na przestrzeni wieku. Będzie Mickiewicz, Tuwim, Słowacki, ale też słynne przemówienie Jana Maciaszka z 20 stycznia 1920 roku.


Na wystawie pn. „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy”  pokazane zostaną najcenniejsze zabytki piśmiennictwa, jakie Biblioteka zgromadziła w swoich zbiorach przez ostatnie sto lat. Zobaczyć będzie można rękopisy autorów, a także często niepublikowane druki, pierwodruki i najwcześniejsze wydania utworów, które dziś mają ogromną wartość. W zasobie Biblioteki można znaleźć twórczość m.in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Kraszewskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego, Gabrieli Zapolskiej czy Juliana Tuwima.

Oprócz tego, na ekspozycji znajdą się też m. in. afisze, w tym ten promujący spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza na przyjęcie Wojsk Polskich 22 stycznia 1920 roku. Będzie też okazja do obejrzenia słynnego przemówienia Jana Maciaszka z 20 stycznia 1920 roku. 

Wystawa „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy” czynna będzie od 17 do 31 stycznia 2020 r. w Sali Wystawowej przy ul. Jana Kazimierza w Bydgoszczy w godzinach od 9.00 do 15.00 w dni powszednie. 

Uroczyste otwarcie odbędzie się 17 stycznia o godz. 12.00. W tym dniu wystawę będzie można oglądać do godz. 17.00. 

Fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna