logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie szkoły i przedszkola będą eko!
Zgodnie z deklaracją prezydenta Bydgoszczy ruszamy z Bydgoskim Programem Termomodernizacji – Ekoszkoła i ekoprzedszkole. To planowane inwestycje, dzięki którym szkoły i przedszkola będą ekologiczne. Poprawi się również ich estetyka.


Bydgoski Program Termomodernizacji składa się z dwóch filarów. Pierwszy to filar inwestycyjny dotyczący termomodernizacji wszystkich budynków oświatowych, drugi to edukacja ekologiczna.

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. Skala potrzeb jest ogromna, ale mimo małego wsparcia z poziomu rządu, przygotowujemy się do termomodernizacji kolejnych, 75 budynków. Głównie będą to szkoły i przedszkola.

- Oprócz korzyści w postaci obniżenia zużycia energii spodziewamy się również znacznej poprawy estetyki i warunków funkcjonowania budynków szkolnych. Chcemy, aby każda szkoła i przedszkole działały na wysokim standardzie – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

W pierwszej kolejności będziemy modernizować te budynki, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego).

- My zlecamy projektowanie wszystkich budynków. To, czy będą dostępne środki, jest zależne od nas w bardzo małym stopniu, głównie zależy to od spojrzenia ogólnokrajowego. Rządowy program pn. „Krajowy Program Odbudowy” przewiduje dofinansowanie wyłącznie jednej szkoły w danym powiecie, niezależnie od jego wielkości czy liczby szkół, które znajdują się na jego terenie. Na pewno będziemy starać się o to dofinansowanie, jednak potrzeby są dużo większe – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. - Te działania są niezwykle ważne, ponieważ dziś w Polsce większość energii pozyskiwana jest z węgla. Każda taka oszczędność na poziomie prawie 60% oznacza, że tej energii nie trzeba produkować. Nie ma lepszej drogi do niezależności energetycznej niż tego typu programy modernizacji – dodaje.

Jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych:
- Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
-  Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1);
- Przedszkole przy SP nr 34 (ul. Opławiec 157);
- Przedszkole nr 16 (Bukowa 3);
- Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
- SP nr 22 (Hutnicza 89).

W zakres tych inwestycji wchodzą m.in.: kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian i dachu, a także wymiana instalacji cieplnych. Prace budowlane ruszą pod koniec wakacji.