logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoskie liceum świętowało
Minęło 100 lat od przyznania II Liceum Ogólnokształcącemu imienia Mikołaja Kopernika. Podczas wyjątkowej uroczystości nagrody i wyróżnienia osobom związanym ze szkołą wręczył prezydent Rafał Bruski.


1923 roku Miejskie Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze w Bydgoszczy otrzymało imię nowego patrona - Mikołaja Kopernika. Okazją była 450. rocznica urodzin wielkiego astronoma. W 1948 r. szkoła zmieniła adres i trafiła do budynku przy ul. Nowodworskiej, gdzie mieści się do dzisiaj. Z biegiem lat zmieniała się też jej nazwa, ale w 1960 r. otrzymała miano II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Z okazji jubileuszu 100-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika w sobotę (18.02) w Filharmonii Pomorskiej zebrali się nauczyciele, absolwenci oraz uczniowie II LO. Była okazja do wspomnień, jak chociażby podczas przemówienia Józefa Kupisza, absolwenta z rocznika 1951.  

Prezydent Rafał Bruski z okazji jubileuszu wręczył zdjęcie symbolicznej ławeczki dla uczniów, która zakupiona została specjalnie z okazji jubileuszu. Gratulacje odebrała dyrektor szkoły Mirosława Glaza. - 100 lat to nie tylko piękny jubileusz, ale cała historia, nauczycieli, pedagogów, którzy kształcą młodzież. To też rzesze absolwentów, którzy w Bydgoszczy, Polsce i na całym świecie przysparzają szkole splendoru - mówił prezydent Rafał Bruski.

Prezydent wręczył również nagrody Iwonie Małeckiej i Danucie Brzezińskiej. Iwona Małecka jest najdłużej pracującym obecnie nauczycielem w II LO (od 1988 r.). Polonistka, przygotowuje uczniów do udziału w konkursach, sprawuje opiekę nad stypendystami Pomorza i Kujaw, jest współautorką grantu oświatowego o nazwie „Tydzień humanisty”. Danuta Brzezińska od ponad 40 lat kieruje szkolną biblioteką. Podczas oficjalnej części pojawił się również jubileuszowy tort, a po jej zakończeniu rozpoczął się bal.