logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych świętowało roczek
8 października odbyło się IV Bydgoskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. W tym roku BCOPW świętowało także pierwszy rok działalności. W uroczystościach wziął udział prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska-Gulczyńska.


W tym roku Forum było wyjątkowe bo Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu świętowało swoje pierwsze urodziny! Budynek w samym Centrum miasta idealnie wpasował się w potrzeby osób działających społecznie i jest wypełniony pomysłami osób pracujących na rzecz III sektora.

- Gdy podejmowaliśmy decyzję o przeznaczeniu tego budynku, wiedzieliśmy, że musimy spełnić oczekiwania wielu osób – mówił prezydent Rafał Bruski. – Dzięki temu, że jest to miejsce dla wszystkich i dostosowane do różnych potrzeb, po roku widzimy jak Centrum było potrzebne w naszym mieście i jak wiele inicjatyw skierowanych do mieszkańców Bydgoszczy oferują ngo’sy – dodał.


BCOPW Gdańska 5 to miejsce wypełnione aktywnością i pomysłami osób działających w III sektorze. W samym Centrum miasta znajdują się nowoczesne powierzchnie przeznaczone na bieżącą działalność organizacji, spotkania formalne, nieformalnie i projektowe. Każdy zainteresowany otrzyma tutaj bezpłatne wsparcie merytoryczne, doradcze i lokalowe. Jest odpowiednim miejscem aktywizacji społecznej i integracji mieszkańców, w każdym wieku. Cały obiekt jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Podczas IV Forum Inicjatyw Pozarządowych odbyły się różnorodne warsztaty, spotkania z ekspertami z trzeciego sektora. Ten dzień był okazją do wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych, skorzystania z porad prawno-księgowych i merytorycznych. Tego dnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą inicjatywę pozarządową „Przechodzący przez Rzekę”.

W kategorii za najlepszą inicjatywę 2018 roku, nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Kajakowe BINDUGA za organizację Międzynarodowego Dnia Kajakarza Kayakmania 2018.  Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do organizacji za inicjatywy: Onko-Mikołaje (Stowarzyszenie Łatwo Pomagać), Dom Legend w Bydgoszczy i Bydgoskie Debiuty (Fundacja Nasza Tradycja nasza przyszłość) oraz Bydgoszcz dla dzieci (Magdalena Krzych).

Nagrodę za najlepszą inicjatywę partnerską 2018 roku otrzymało stowarzyszenie „Dzięki Wam” za pomoc potrzebującym. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały inicjatywy: Wielki Wyścig Butelkowy (Sławomir Piotrowski Grupa  Nieformalna Sławek &Przyjaciele) oraz Bydgoskie Stare Miasto uwolnione od samochodów (Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy).

W trakcie uroczystych obchodów zostały również wręczone podziękowania za udział w tegorocznej prezentacji NGO’sów podczas IV Pikniku Bydgoskich Organizacji Pozarządowych. Ten wyjątkowy dzień zakończyła część nieoficjalna, nie zabrakło słodkiego tortu i muzyki na żywo.