logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu otwarte!
8 października (poniedziałek) odbyło się oficjalne otwarcie Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. W najbliższych dniach w BCOPiW odbędą się liczne wydarzenia m.in. warsztaty, wykłady, występy artystyczne i wiele innych atrakcji.


Idąc za potrzebą stworzenia miejsca, które sprzyjałoby współpracy lokalnych organizacji pozarządowych, nieformalnych grup inicjatywnych działających na rzecz bydgoszczan i wyzwalało ich aktywność, prezydent Rafał Bruski na początku 2016 roku zdecydował o przekazaniu lokalu w budynku przy ul. Gdańskiej 5 na Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Od tego momentu ruszyły szerokie konsultacje w środowisku NGO.

BCOPiW już na etapie „idei” kształtowane było w dialogu z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Odbyły się liczne konsultacje, w tym spacery po obiekcie, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych. Wspólnie wypracowano nawet dokumenty obowiązujące w BCOPiW – m.in. regulamin centrum, porozumienia. Powstała zatem wspólna, bydgoska, pozarządowa przestrzeń.

Podczas oficjalnego otwarcia prezydent wręczył podziękowania i statuetki przedstawicielom Rad Społecznych, które działają w mieście. Podziękowania otrzymała: Rada Działalności Pożytku Publicznego, Bydgoska Rada Seniorów, Powiatowa Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Rada ds. Estetyki Miasta, Rada Sportu, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada ds. Partycypacji Społecznej, Zespół do Spraw Polityki Rowerowej oraz Obywatelska Rada Kultury.

Dzięki takim miejscom organizacje społeczne i grupy nieformalne będą mogły działać na rzecz mieszkańców bezkosztowo – w lokalu specjalnie do tego przeznaczonym. Będzie to uzupełnienie działań na rzecz wspierania III sektora w mieście. Różnorodność inicjatyw, które będą mogły zostać podjęte w BCOPiW jest niezliczona. Od spotkań i zebrań NGO-sów, pracy indywidualnej w salach komputerowych, po duże konferencje, wystawy, wernisaże, najróżniejsze spotkania i warsztaty dla całych rodzin, seniorów, czy choćby zajęcia grup tanecznych. Dzięki takim miejscom korzyść jest obopólna – pobudzana jest aktywność organizacji, a jednocześnie zwiększona zostaje różnorodna oferta dla mieszkańców miasta.

Na parterze znajduję się strefa „relaksu” – z kawiarnią, czytelnią nawiązującą do tradycji tego miejsca, kącikiem zabaw dla dzieci oraz spokojniejszym zakątkiem dla seniora. Miejsce codziennych rozmów i integracji. Centrum będzie nowoczesne i przyjazne dla wszystkich grup wiekowych, w pełni przystosowane dla rodziców z dziećmi, osób starszych oraz nie w pełni sprawnych. Na blisko 900 m2 znajdzie się przestrzeń na profesjonalne warsztaty, konferencje i szkolenia, dyżury specjalistów, ale również na nieformalne spotkania grup wsparcia osób działających społecznie.

Centrum będzie miejscem, w którym znajdą się przestrzenie wystawiennicze, nadając mu oryginalności, nie kolidując jednak z zasadą otwartości dla mieszkańców. BCOPiW jest ponadto wyposażone w szafki do przechowywania dokumentów i materiałów, komputer z dostępem do internetu, ekran, rzutnik i flipchart.

Użytkownicy mogą korzystać z pomieszczeń BCOPiW w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku lub w uzasadnionych przypadkach w soboty od 10.00 do 14.00.

Poniżej harmonogram wydarzeń na poszczególne dni:
WTOREK 9.10
Dzień Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Prezentacje NGO-sów oraz wolontariatu w organizacjach informacja nt. Wolontariatu Miejskiego oraz wolontariatu MŚ U20 w 2019 r.; prezentacje szkolnych/akademickich klubów wolontariatu

13.30 – 14.30 – panel dyskusyjny:
•             Szkolne Koła Wolontariatu
•             Wolontariat sportowy/międzynarodowe wydarzenia sportowe *MŚ U20 FIFA Poland2019
•             Wolontariat pracowniczy – Nokia
•             Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy – Mikołaj Gabinecki
•             Co mi daje wolontariat - Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju, Radio OMG - Adrianna Nowicka
•             Od wolontariusza do pracownika – Błażej Karczmarczyk
14.30 – 15.00 występ artystyczny – Laura Dziąba; kawa, herbata, ciastko; 15.00 – 17.00 – szkolenia:
•             Dla koordynatorów wolontariatu: „Myślenie projektowe – kilka sposobów na osiągnięcie celu" 2 h (dr Łukasz Kosiński, Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli)*
•             Dla wolontariuszy: „Wolontariat – rozwijanie kreatywności i kształtowanie postaw prospołecznych” 2h (wykładowca akademicki Urszula Sierżant)*
16:30 – 18:00 – Prezentacje kół wolontariatu; *na szkolenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem wolontariat@um.bydgoszcz.pl

ŚRODA 10.10
Dzień Rodziny
Prezentacje NGO-sów działających na rzecz rodzin.

•    10.00-19.00 Animacje dla dzieci z wolontariuszami z Fundacji Mam Marzenie; 10.00 – 11.00 „Poznaj teatr lalek - rodzinne warsztaty lalkarskie” Stowarzyszenie Metafora (prowadzenie Czesła Sieńko, Teatr Buratino); 10.00 – 12.00 „Zdrowa rodzina bez uzależnień” - Stowarzyszenie Alwernia;
•    10.00 – 11.00 „Od jedzenia do mówienia. Wpływ prawidłowej techniki karmienia na rozwój mowy i artykulacji dziecka” - wykład, Natalia Górka-Pik;
•    11.15 – 13.00 „Tadek Niejadek w rodzinie” - indywidualne konsultacje z ekspertem od żywienia, Natalia Górka-Pik;
•    12.00 - 13.00 „Jak długo karmić piersią?” - Grupa nieformalna Małyssak;
•    13.00 – 14.00 „Chustonoszenie dla początkujących” – warsztaty dla rodziców;
•    12.00 – 13.45 Dyżur pedagoga. Konsultacje wychowawcze, Dominika Czarnecka-Pijarowska;
•    14.00 - 17.00 „Jak wspierać dziecko w rozwoju i trudnościach" – warsztaty dla rodziców, Dominika Czarnecka-Pijarowska;
•    16.00 – 17.30 „Jak nakręcić rodzinę, czyli sposób na udany filmik z życia najbliższych” - warsztaty, Marta Kokocińska;
•    18.00 – 19.30 „Rodzinne fotografowanie, czyli sposób na udane zdjęcia najbliższych” - warsztaty, Zuzanna Straszewska;
•    17.00 - 18.30 „Kobieta asertywna, czyli kim jestem i czego chcę?” - warsztaty, Dorota Skublicka-Michalska;
•    18.30 - 20.00 Konsultacje coachingowe. Dorota Skublicka-Michalska;
•    16.30 - 18.30 „Rodzina = bezpieczny dom” dyżur Fundacja Wyjść z cienia, Agnieszka Czerwińska - Prezes Fundacji;
•    18.00 – 19.30 „Rodzinne żonglowanie” – warsztaty z podstawowych technik cyrkowych, Karolina Szatkowska, Stowarzyszenie Pracownia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
W celach organizacyjnych na wydarzenia Dnia Rodziny obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod adresem agnieszka.cwiklinska@um.bydgoszcz.pl

CZWARTEK 11.10

Dzień Seniora
Możliwość wyrobienia Bydgoskiej Karty Seniora, promocja Bydgoskiej Koperty Życia.

•    10.00 – 10.30 Występ artystyczny grup senioralnych z Kazimierzowskiego UTW
•    10.30 – 14.00 Część targowo-wystawiennicza
•    prezentacje bydgoskich organizacji senioralnych (kluby seniora, organizacje pozarządowe, instytucje senioralne)
•    wystawa prac senioralnych
•    Stoisko informacyjne
•    Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy
•    bezpłatne badania dla seniorów (m.in.: gęstość kości, nawodnienia organizmu i tkanki tłuszczowej wewnętrznej, nauka samobadania piersi
•    aktywny warsztat (Danuta i Marek Chiberscy) „Terapeutyczne i rehabilitacje możliwości papierowych składanek metodą origami dla seniorów” oraz wiele innych atrakcji
•    13.30 – 13.45 Zespół Teatralno-Kabaretowy „Teatrzyk” przy Kazimierzowskim UTW
•    14.00 – 16.00 Stowarzyszenie „Różowa Wstążeczka”
•    Warsztaty tematyczne dla osób w wieku 60+: „Zdrowe odżywianie”, „Zdrowy styl życia 60+”
Tematy, które zostaną poruszane podczas warsztatów: „woda, białko, błonnik w organizmie, ruch” - dlaczego są tak ważne nauka czytania etykiet – na co należy zwracać uwagę kupując produkty spożywcze. Wykładowca: Iwona Wysocka – dyplomowany dietetyk, trener personalny
•    15.30 – 16.00 Występ artystyczny grup senioralnych z Kazimierzowskiego UTW
•    16.00 – 17.30 AKCJA ZDROWIE – Wykład dnia pt. „Podróż do kątnicy”
•    dr n. med. Maciej Świtoński – specjalista chirurg

PIĄTEK 12.10

Dzień NGO poznajemy się i działamy razem dla naszego miasta Prezentacje NGO-sów 8.00 – 20.00

SOBOTA 13.10

Dzień NGO integrujemy się i działamy razem dla naszego miasta Prezentacje NGO-sów 10.00 – 14.00