logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoski Bazar - podaruj drugie życie ubraniom
Piąta edycja Bydgoskiego Bazaru odbędzie się w najbliższą sobotę (08.06) w Bydgoskim Centrum Targowo - Wystawienniczym. Kupując ubrania z drugiej ręki, można nie tylko sporo zaoszczędzić, podarować drugie życie ubraniom, ale również wprowadzić w życie zasady ekologii.


W Twojej szafie zalegają niepotrzebne ubrania? Odwiedź Bydgoski Bazar. Wiosna to doskonała pora na przegląd szafy i zmianę garderoby. Często okazuje się, że wiele ubrań jest już niepotrzebnych, za małych, za dużych lub zwyczajnie przestały się nam podobać. V edycja Bydgoskiego Bazaru to doskonała okazja, aby kupić ubrania z drugiej ręki bądź je sprzedać. Podczas wydarzenia swój udział zadeklarowało wielu wystawców. - Unikatowe ubrania, niepowtarzalna biżuteria i akcesoria modowe. To wszystko znajdziecie u nas na Bydgoskim Bazarze przy ul. Gdańskiej 187 – zachęcają organizatorzy wydarzenia. Kupując lub sprzedając ubrania podczas Bydgoskiego Bazaru, dajemy im niejako nowe życie, pozostają bowiem w obiegu. Zakup rzeczy używanych zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję nowych tkanin, tym samym generując mniejszą ilość nowych odpadów. Niewielka dziurka w ubraniu, zmechacenie, czy rozdarcie na szwie nie jest powodem do wyrzucenia. Naprawianie i przerabianie ubrań może im nadać niepowtarzalny wygląd.

Nadprodukcja i marnowanie ubrań to globalny problem. Wymiana garderoby wiąże się często z bezrefleksyjnym wyrzucaniem niepotrzebnych ubrań na śmietnik. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy podzielić się tym, czego już nie potrzebujemy. Warto dzielić się ubraniami przede wszystkim w swoich lokalnych społecznościach – w rodzinie, w sąsiedztwie, wśród przyjaciół, czy też pracy. Przemysł odzieżowy, ze względu na swoją skalę i wpływ na ekosystem, zajmuje drugie miejsce wśród branż o największym negatywnym oddziaływaniu na środowisko. Na terenie Unii Europejskiej wyrzuca się ok. 6,6 mln ton ubrań i butów, co stanowi ok. 15 kg na osobę rocznie. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że przeciętny europejczyk rocznie nabywa 26 kg nowych ubrań, a pozbywa się 11 kg. Większość z nich, często kupowanych pod wpływem emocji, kończy na wysypiskach.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Gdzie? – Bydgoskie Centrum Targowo – Wystawiennicze, ul. Gdańska 187
Kiedy? 08.06 (sobota), godz. 12:00 – 17:00 (dla kupujących)