logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoska poetka uhonorowana Medalem
Wiesława Barbara Jendrzejewska, ps. Bacha odebrała dziś (1 lutego) z rąk Rafała Bruskiego Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Poetka i animatorka kultury od pond 15 lat prowadzi spotkania autorskie w Kawiarni Literackiej Modraczek, dzięki czemu istotnie przyczynia się do popularyzacji poezji i prozy.


- Doceniając Pani pasję, zaangażowanie i ogromny dorobek, chcę w imieniu swoim i Bydgoszczan podziękować i pogratulować – mówił wręczając Medal prezydent Rafał Bruski.
Wiesława Barbara Jendrzejewska, ps. BACHA urodziła się w Tucholi, od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy. Jest członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich i RSTK. Opublikowała ponad 300 artykułów w pismach specjalistycznych. Jako poetka debiutowała w 1986 r. w Polskim Radiu, u Jerzego Sulimy-Kamińskiego.
- Jestem Bydgoszczanką z wyboru. Od 40 lat mieszkam i pracuje w Bydgoszczy. Ten Medal to dla mnie wielki zaszczyt i wyjątkowe wyróżnienie – mówiła nagrodzona podczas spotkania w Ratuszu.


Barbara Jendrzejewska od 2007 roku prowadzi spotkania autorskie w Kawiarni Literackiej Modraczek,
w Domu Kultury Modraczek. Dzięki czemu walnie przyczynia się do upowszechniania literatury, stwarzając możliwość poznania twórców z Bydgoszczy i Regionu.
Dzięki czemu licznie zgromadzona publiczność ma możliwość poznania warsztatu literackiego zapraszanych autorów. Spotkania odbywają się cyklicznie – raz w miesiącu. Goście Kawiarni to nie tylko literaci z Bydgoszczy, ale również z innych stron kraju. Prowadząca spotkania – Barbara Jendrzejewska – znakomicie ukazuje publiczności labirynt przeżyć, przemyśleń i wrażeń skłaniający twórców do zapisu słownego tego co im w „duszy gra”. Każde kolejne spotkanie to pretekst do odkrywania nowych osobowości i twórczej refleksji.

Barbara Jendrzejewska jest autorką 8 tomików poetyckich i dwóch książek prozatorskich oraz trzech płyt z własną poezją śpiewaną. Za swoją działalność była wielokrotnie wyróżniana, m.in. odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy tytułem „NeoKobiety” miesięcznika Zwierciadło oraz Medal Jakuba Wojciechowskiego 2022.
Kilkukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Bydgoszczy.