logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bydgoscy sportowcy szlifują formę na Paryż
Przedstawiciele sportów wodnych przygotowują formę na najważniejszą tegoroczną imprezę - Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Wielu zawodników trenuje już na Brdzie. W ostatnich latach dzięki wsparciu m.in. Miasta Bydgoszcz nasi kajakarze i wioślarze mają do dyspozycji jedne z najnowocześniejszych baz treningowych w Polsce.


Choć sezon dla kajakarzy i wioślarzy na dobre się jeszcze nie rozpoczął, to bydgoscy sportowcy już ciężko pracują. Kajakarze wrócili właśnie z obozu w Portugalii. W kwietniu w Wałczu odbędą się regaty kwalifikacyjne do reprezentacji Polski. Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie nasze osady z bydgoszczankami i bydgoszczanami w składzie wywalczyły kwalifikacje olimpijskie.
- Wywalczyły je poszczególne osady, ale konkurencja jest spora i kajakarki i kajakarze muszą walczyć jeszcze by znaleźć się w reprezentacji Polski na Paryż - mówi Waldemar Keister, prezes Stowarzyszenia Kajakowego Zawisza.
Sportowcy Zawiszy mają bardzo duże szanse, by znaleźć się w osadach, które podczas Igrzysk walczyć będą o olimpijskie medale. Świetne poprzednie sezony mają za sobą Dominika Putto (K4 500 m) i Helena Wiśniewska (K2 500 m). Spore szanse na wyjazd do Paryża mają też Norman Zezula (C2 na 500 m) i kajakarz górski Mateusz Polaczyk.
- Kajakarki i kajakarze ciężko pracują. Oczywiście bardzo chcielibyśmy, by jak największa grupa reprezentantów Zawiszy pojechała na Igrzyska, ale będą musieli jeszcze udowodnić, że zasługują na miejsce w osadach - dodaje Waldemar Keister.
W wioślarstwie na kolejny medal liczą w Bydgostii. Największe szanse na to ma Mateusz Biskup, który wspólnie z kolegami z czwórki podwójnej cieszył się już z tytułu mistrza świata. W maju w szwajcarskiej Lucernie odbędą się regaty ostatniej szansy. O kwalifikację olimpijską powalczą tam m.in. Mikołaj Burda w czwórce i Martyna Radosz w dwójce podwójnej wagi lekkiej.
Przypomnijmy, że Bydgostia od lat jest zdecydowanie najlepszym wioślarskim klubem w Polsce. Sportowcy z Bydgoszczy mają na swoim koncie medale Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy oraz zawodów krajowych. Obecnie w klubie trenuje obecnie ponad 160 zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych.


W 2020 roku do użytku oddana została nowoczesna przystań wioślarska. Takiego obiektu może zazdrościć Bydgoszczy cała Polska. Wartość całej inwestycji to prawie 29,5 mln zł.  


- Mieliśmy niedawno gości z Litwy i Wielkiej Brytanii i nasza przystań zrobiła na nich bardzo duże wrażenie. Niewiele jest obiektów tak doskonale dostosowanych do wioślarek i wioślarzy - mówi wiceprezes Bydgostii Michał Żurawski.


Warto wiedzieć
Miasto w ostatnich latach zainwestowało miliony złotych w przebudowę infrastruktury  służącej między innymi przedstawicielom sportów wodnych. Powstał nowy, olimpijski basen. Z kompleksu korzystają  między innymi  kajakarze. Przebudowany został też Tor Regatowy Brdyujście, na którym w ubiegłym roku odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. W 2012 roku ukończyliśmy natomiast budowę Przystani Bydgoszcz, którą również wykorzystują sportowcy.  Obiekt do dziś jest siedzibą Stowarzyszenia Kajakowego i Wioślarskiego.