logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Bwa zaprasza na nowe wystawy
Galeria Miejska bwa zaprasza na wystawy stacjonarne. Już od jutra w budynku przy ul. Gdańskiej 20 będziemy mogli oglądać wystawę Alicji Bielawskiej - Ćwiczenia z przeplatania czasów i miejsc oraz Dyplomy, czyli najnowsze projekty studentów wzornictwa UTP.


Ćwiczenia z przeplatania czasów i miejsc
Wystawa Alicji Bielawskiej wprowadza widza w przestrzeń, w której miękkie linie rzeźb przenikają się z liniami na rysunkach, a płaszczyzny tkanin wyznaczają relacje przestrzenne. Wątki podejmowane przez artystkę dotykają kwestii percepcji i uważności. Artystka posługuje się w swoich pracach różnymi rodzajami tkanin: jednokolorowe, błyszczące, transparentne, kosmate i w autorskie wzory. Buduje z nich kształty, dla których inspiracją jest codzienność przefiltrowana przez zmysły. Rzeźby wchodzą między sobą w relacje tworząc konstelacje obiektów, a widz staje się w tej sytuacji współtwórcą poruszając się pomiędzy pracami. Na wystawie wybrane prace z ostatnich kilku lat zaistnieją w nowych konfiguracjach, które mogą być pretekstem dla widzów do refleksji nad doświadczaniem codzienności.

Wystawa rusza 16 lutego i potrwa do 25 kwietnia. Nie ma wernisażu, ale pierwszego dnia w godz. 15.00-18.00 można spotkać się z artystką i porozmawiać o wystawie, jej pracach i twórczości.

Alicja Bielawska to absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009). W 2018 rozpoczęła studia na Międzywydziałowych Środowiskowych Studiach Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy rzeźby i rysunki. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami, a wspomnieniami. Używa takich materiałów jak tkaniny, metal, drewno, ceramika. W swoich pracach dotyka względności naszej percepcji i roli pamięci. Do swoich prac wprowadza również elementy choreografii i performansu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), Startstipendium Mondriaan Fonds (2012/13), Młodej Polski (2014). Odbyła rezydencje artystyczne w Academie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2014-2015) i w Nida Art Colony (2016). W 2015 roku nominowana była do nagrody SPOJRZENIA 2015 – Nagroda Deutsche Bank, współorganizowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie, a w 2016 roku do nagrody Paszporty Polityki w kategorii sztuki wizualne. Mieszka i pracuje w Warszawie.


Dyplomy - Wzornictwo
Wzornictwo to działalność twórcza, mająca na celu określenie różnorodnych cech przedmiotów oraz kreowanie całego procesu ich powstawania. Tak najkrócej można zdefiniować coś, czego jesteśmy codziennie świadkami, gdyż codziennie stykamy się z nowymi rzeczami, produktami i artykułami. Nie codziennie jednak mamy okazję i możliwość poznać jak one powstają, kto je tworzy, kto pracuje nad tym, aby nie tylko cieszyły nasze oczy swoim pięknem, ale były też funkcjonalne i potrzebne.

Dlatego jak co roku, w salonach Galerii Miejskiej bwa organizowana jest wystawa prac dyplomowych studentów Wzornictwa. Prezentowane są różnorodne projekty z wielu sfer designu – od mebli, artykułów wyposażenia wnętrz, po tekstylia czy elementy wypełniające przestrzeń publiczną. Każdy z tych projektów, to gotowa i w pełni profesjonalna oferta dla przemysłu, przygotowana przez młodych projektantów, którzy rozpoczynają dopiero swoją twórczą drogę na rynku. Mimo młodego wieku, mimo niewielkiego jeszcze doświadczenia, są to projekty na wskroś dojrzałe, zawierające w sobie jednak spory ładunek młodzieńczej fantazji i energii, są pokazem kreatywności i możliwości absolwentów Wzornictwa bydgoskiej uczelni.

Wszystkie te ciekawe i oryginalne rozwiązania, jakie studenci Katedry Wzornictwa UTP i ich opiekunowie przygotowali w roku akademickim, przez najbliższy miesiąc będzie można oglądać w Galerii Miejskiej bwa na wystawie Dyplomy, której otwarcie nastąpi we wtorek 16 lutego. Będzie to już 11. edycja prezentacji prac dyplomowych tego kierunku.