logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Buka w TPB
Już w najbliższy piątek, 24 listopada w Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na kolejną premierę sezonu – spektakl „Buka” w reżyserii Olgi Turutii-Prasolovej. Premiera „Buki” miała odbyć się 5 marca 2022 roku w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. W. Wasilki w Odessie. Próby do produkcji przerwała pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę – po ponad roku, z inicjatywy dwóch ukraińskich twórczyń współpracujących z TPB, spektakl powstaje w Bydgoszczy. Bilety w sprzedaży.


„Buka” Leny Laguszonkowej i Kateryny Penkovej to spektakl opowiadający o byciu kobietą w XXI wieku. „Buka” staje w kontrze założeniom, że kobiece bohaterki mamy ukazywać tylko przez pryzmat ich walorów zewnętrznych, lub jako matki, żony, czy kochanki – funkcjonujące w odniesieniu do mężczyzny. Buka nie daje się zdefiniować przez pryzmat męskości. W inscenizacji Olgi Turutii-Prasolovej Buka toczy walkę wewnętrzną z postsowieckim pojmowaniem roli kobiety, ujawniając schematy społeczne, zakorzenione w nas traumy i potrzebę uzyskania podmiotowości jako jednostka. Spektakl jest opowieścią uniwersalną, poruszającą tematy wspólne dla nas wszystkich, jej doświadczenia są doświadczeniami kobiet w Ukrainie, Polsce i na całym świecie.
Z propozycją zrealizowania produkcji na bydgoskiej scenie wystąpiły dwie ukraińskie twórczynie – dramatopisarka Lena Laguszonkowa oraz aktorka Zhenia Doliak. Obie są dobrze znane bydgoskiej publiczności. Pierwsza to dwukrotna finalistka AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jej sztuki finałowe były prezentowane w formie szkiców scenicznych podczas XX i XXII edycji Festiwalu Prapremier. Lena Laguszonkowa jest także autorką tekstu do interdyscyplinarnego spektaklu „Życie na wypadek wojny” w reż. Uli Kijak, a 6 marca 2022 roku odbyło się czytanie performatywne tekstu Leny pod tytułem „Mój sztandar zasikał kotek”, które było wyrazem wsparcia bydgoskich artystów i aktywistów dla Ukrainy.

Zhenia Doliak dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Bydgoszczy w 2022 roku. Od tamtego momentu widzowie mieli okazję zobaczyć ją w spektaklach takich jak: „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej, „Komediantka” w reż. Anity Sokołowskiej, „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reż. Jana Jelińskiego.
Bydgoską produkcję wyreżyseruje Olga Turutia-Prasolova – ukraińska reżyserka, artystka teatralna i dramatopisarka, która od początku sezonu jest rezydentką TPB. Warto dodać, że Olga została najlepszą reżyserką roku 2015, wygrywając ogólnoukraiński konkurs młodych reżyserów organizowany przez British Council w Ukrainie.

Do pracy nad spektaklem zaproszone zostały dwie aktorki – Zhenia Doliak, która miała wystąpić w pierwotnej wersji „Buki” oraz Dagmara Mrowiec-Matuszak. Wśród twórców spektaklu znaleźli się również: Wojciech Faruga (kostiumy i scenografia), Katarzyna Borkowska (reżyseria światła). Nad przebiegiem spektaklu czuwał będzie inspicjent Adam Pakieła.
HERstoria Buki na małej scenie TPB zadebiutuje 24 listopada (piątek) o godz. 19:00, dwa pokazy popremierowe odbędą się następnego dnia o godz. 17:00 oraz 20:00.

Nadchodząca premiera realizowana jest we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w ramach III edycji rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Białorusi i Ukrainy.
Spektakl został dofinansowany przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach I Otwartego Konkursu na dofinansowanie przedsięwzięć na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).