logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Budżet na 2020 rok. Przygotowujemy się do kolejnych inwestycji




Przedstawiony w ub. tygodniu projekt przyszłorocznego budżetu uwzględnia środki niezbędne na kolejne inwestycje. Wśród największych przygotowywanych zadań są: termomodernizacje budynków oświatowych oraz budowa nowych tras tramwajowych.


- Chcę zabezpieczyć pieniądze na prace projektowe i koncepcyjne przyszłych inwestycji – mówi prezydent Rafał Bruski. – Przygotowanie takich dokumentacji  zwiększa szansę na zdobycie dodatkowych środków zewnętrznych, gdyż w wielu konkursach punktuje się gotowość do rozpoczęcia prac. Chcemy być do nich  jak najlepiej przygotowani. Dlatego zlecamy m.in. prace projektowe przyszłych tras tramwajowych. Zamawiamy też projekty związane z termomodernizacją kolejnych już budynków oświatowych - zależy nam na jeszcze większym wykorzystaniu w nich zielonej energii – dodaje.

W projekcie budżetu na 2020 rok, którego ostateczny kształt określą radni na najbliższej sesji 27 listopada zabezpieczone zostały między innymi środki na projekty przyszłych inwestycji. Dzięki tym pieniądzom przygotowywane zostaną koncepcje oraz projekty zadań, które zapisane są m.in. w strategii rozwoju miasta Bydgoszczy do 2030 roku. Konieczność przygotowania projektów związana jest także ze zbliżającą się kolejną perspektywą unijną.

Podjęte przez rząd decyzje mają bezpośredni wpływ na możliwość realizacji przez miasto nowych, oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Pogorszenie sytuacji finansowej samorządów może oznaczać odsunięcie w czasie zaplanowanych inwestycji.  W związku z przyjętymi w 2019 roku przez rząd regulacjami prawnymi, skutkującymi jednoczesnym ograniczeniem dochodów samorządów i zwiększeniem ich wydatków prezydent Rafał Bruski zachęca do wysłania apelu do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań legislacyjnych, które przywrócą w obszarze finansów samorządów stan obowiązujący przed wprowadzeniem w 2019 roku zmian dotyczących dochodów i wydatków. Apel do pobrania TUTAJ.


Rozwój sieci tramwajowej po 2020 roku
Przygotowujemy się do dużej rozbudowy sieci tramwajowej. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczyliśmy niemal milion złotych na opracowanie dokumentacji pozwalającej na przemyślaną rozbudowę sieci tramwajowej w Bydgoszczy. Nowe trasy lepiej skomunikują między innymi centrum miasta oraz osiedla Bielawy, Bartodzieje, Szwederowo i Górzyskowo. By starać się o unijne fundusze na lata 2021-27 potrzebne są między innymi wielowariantowe koncepcje. Określają  najbardziej potrzebne inwestycje i najlepsze rozwiązania z punktu widzenia społecznego, transportowego, ekonomicznego, przestrzennego i środowiskowego. W dwóch wariantach analizowane będzie przygotowanie nowego połączenia pętli przy Rycerskiej z ulicą Gdańską. Planowana jest również budowa dwutorowej linii tramwajowej łączącej pętlę przy ul. Chodkiewicza na osiedlu Bielawy z rondem Fordońskim. Trzecim zadaniem, na które chcemy pozyskać unijne środki jest budowa dwutorowej linii tramwajowej łączącej rondo Kujawskie z rondem Grunwaldzkim. Trasa będzie przebiegać przez osiedla Szwederowo, Górzyskowo po śladzie ulic Solskiego, Pięknej, Szubińskiej i Kruszwickiej. Więcej informacji znajduje się w tekście „Tramwajem na kolejne osiedla”.

Rozbudowa trasy WZ

W poprzednich latach przygotowaliśmy wielowariantową koncepcję programowo-przestrzenną rozbudowy trasy Wschód – Zachód do układu dwujezdniowego. Zmodernizowana trasa ma spełniać funkcję ulicy głównej ruchu przyspieszonego, po której będzie można poruszać się z prędkością do 70 km/h. Opracowanie objęło też rozbudowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej w tym m.in.: oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej z systemem odwodnienia, elementami związanymi z transportem publicznym ruchem rowerowym i pieszym, rozbudowę systemu ITS oraz ekrany akustyczne. W projekcie przyszłorocznego budżetu zabezpieczamy 250 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej tego dużego zadania.

4 miliony na projekty i koncepcje pod przyszłe inwestycje
Pozostałe inwestycje drogowe, które chcemy zaplanować  to m.in. przebudowa ul. Toruńskiej na odcinku od r. Toruńskiego do r. Bernardyńskiego, budowa przystanków wiedeńskich w ul. Gdańskiej, realizacja kolejnego etapu termomodernizacji bydgoskich szkół, przedszkoli i obiektów kultury - w sumie dokumentacja powstanie dla 20 miejskich budynków. Więcej o planowanych termomodernizacjach można przeczytać w tekście „Szkoły i przedszkola z zieloną energią”.