logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Biblioteka zbiera wspomnienia
13 grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy chce uczcić tę datę - rozpoczyna akcję zbierania wspomnień i chce ją tworzyć razem z Czytelnikami – mieszkańcami Bydgoszczy.


Jeżeli w Państwa domach znajdują się pamiątki związane z dniem wprowadzenia stanu wojennego bądź dniami następującymi po nim, zapraszamy do Biblioteki. Organizatorzy liczą na wyjątkowe zbiory: ulotki, plakaty, wycinki z gazet, fotografie oraz wspomnienia w formie mailowej. Porozmawiajcie z członkami rodziny: dziadkami, rodzicami, rodzeństwem – być może ktoś z nich był bezpośrednim uczestnikiem tamtych zdarzeń i ma do opowiedzenia historię, którą chciałby się podzielić.

- Jesteśmy ciekawi, gdzie zastał Was stan wojenny – co wtedy robiliście, ile mieliście lat, gdzie pracowaliście, czy ta chwila wpłynęła na Wasze dalsze życie znacząco. Materiały, które zbierzemy, złożą się na projekt, który zaprezentujemy Państwu w grudniu tego roku. To Wy będziecie jego głównymi twórcami, Wasze pamiątki zadecydują o jego kształcie – mówi Lucyna Gęsikowska z WiMBP.

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego stanie się dla Biblioteki przyczynkiem do otwarcia długofalowej akcji zbierania pamiątek i wspomnień z udziałem mieszkańców Bydgoszczy („Biblioteka ocali Twoje wspomnienia od zapomnienia”).
Na pytania dotyczące przekazania materiałów, odpowiedzą pracownicy Działu Zbiorów Specjalnych, tel. 52 33-99-202

Wspomnienia w formie mailowej należy kierować na adres: lucyna.gesikowska@wimbp.bydgoszcz.pl, natomiast z wszelkimi materiałami wymagającymi skanowania (ulotki, plakaty, fotografie, pamiątki rodzinne) zapraszamy do Działu Digitalizacji w godzinach 10:00-15:00 (wejście od Długiej 41). Materiały można przekazywać od połowy września do końca października br.