logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Biblioteka zaprasza seniorów
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy zapraszają do udziału w projekcie pt. „Literatura niepodległa – Polska czasu wojny”, skierowanym do osób w wieku senioralnym. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.


Celem projektu jest aktywizacja i integracja społeczna osób starszych w ich miejscu zamieszkania. Dlatego spotkani odbywają się w Filii nr 10 dla dorosłych z Odziałem dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, ul. Noakowskiego 4.

Literatura niepodległa – Polska czasu wojny”
 
80 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę, dając tym samym początek II wojnie światowej. Kolejny raz Polska straciła swoją niepodległość.
 
Projekt rozpoczął się 1 października wykładem Wiesława Trzeciakowskiego „Bydgoszcz1939”.
 
W październiku i listopadzie będzie okazja poznać bliżej literackich patronów bydgoskich ulic i osiedli Wyżyny i Kapuściska m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofię Nałkowską, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Adama Grzymałę-Siedleckiego czy Leopolda Staffa. Pozostawili oni ślad literacki w postaci felietonów, wierszy, pamiętników. Organizatorzy chcą uhonorować te postaci i utrwalić w pamięci ich dorobek.
 
Program spotkań poniżej:
17.10.19 godz. 11:00 - „Władysław Bełza” – wykład wygłosi dr Alicja Dąbrowska
24.10.19 godz. 11:00  - „Krzysztof Kamil Baczyński” – wykład wygłosi dr Mirosław Gołuński
29.10.19 godz. 11:00  - „Tadeusz Boy-Żeleński” – wykład wygłosi dr Marek Kurkiewicz
07.11.19 godz. 11:00  - „Zofia Nałkowska” – wykład wygłosi dr Marek Kurkiewicz
14.11.19 godz. 11:00   - „Leopold Staff” – wykład wygłosi dr Alicja Dąbrowska
18.11.19 godz. 11:00  - „Adam Grzymała-Siedlecki” – wykład wygłosi dr Mirosław Gołuński
 
W ramach cyklu spotkań „Literatura niepodległa – Polska czasu wojny” odbędzie się również wycieczka do Izby Pamięci Adama Grzymały – Siedleckiego - 19.11.19 godz. 11:00.
 
Zadanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszcz, finansowane przez Miasto Bydgoszcz.