logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Bezpieczne rondo i nowe drogi rowerowe na Prądach
Ogłoszony został przetarg na modernizację skrzyżowania ul. Nakielskiej i Łochowskiej wraz z budową drogi rowerowej w kierunku granicy miasta. Zdecydowanie poprawi to bezpieczeństwo.


Budowa drogi rowerowej i chodników wzdłuż Łochowskiej pozwoli na stworzenie bezpieczniejszej trasy rowerowej pomiędzy Bydgoszczą i miejscowościami leżącymi już na terenie gminy Białe Błota, gdzie już istnieje ciąg pieszo-rowerowy. Rondo połączy natomiast ulice Łochowską, Nakielską, Lisią, Sicieńską i Agatową. Łatwiej będzie wyjechać z podporządkowanych ulic i uporządkowany zostanie teren wokół ważnego skrzyżowania.

Jakie rozwiązania?
 
Na odcinku od granicy miasta do drogi w kierunku Belmy  powstanie wspólny ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów. Stanowić on ma kontynuację ścieżki prowadzącej do miejscowości Lisi Ogon. Dodatkowo przez jezdnię wytyczone będą przejścia dla pieszych pozwalające dojść do ogrodów działkowych po północnej stronie ulicy.
 
Natomiast na odcinku od drogi do Belmy do Lisiej przewiduje się budowę drogi rowerowej o szerokości 2 m oddzielonej od 1,5-metrowego chodnika marginesem (bruk lub kostka  o innej fakturze).

Z kolei ulice Łochowską, Nakielską, Lisią, Sicieńską i Agatową połączy rondo. Wyspa centralna będzie miała średnicę około 26 metrów.  Uwzględniając bardzo małe natężenia na ulicach Sicieńskiej, Lisiej i Agatowej, zachowano dotychczasową możliwość wjazdu na skrzyżowanie z pięciu wlotów. Za rondem na Nakielskiej i Łochowskiej dobudowane będą zatoki autobusowe.  Zatoka w kierunku centrum będzie dłuższa, by mogły w niej na dłużej zatrzymywać się autobusy kończące trasę na rondzie. Wokół ronda zaprojektowano dwukierunkowe ścieżki rowerowe o szerokości 2,0 oraz chodniki o szerokości 1,5 m, oddzielone od siebie opaską. Projekt przewiduje też budowę nowego oświetlenia i odwodnienia. Duży zakres prac zaplanowano poza tym przy przełożeniu instalacji znajdujących się pod ziemią.

Prace pod ruchem

Zakłada się, że główne prace przy rondzie mają być wykonywane w okresie letnim od maja do września, kiedy ruch jest nieco mniejszy. Cała realizacja kontraktu zakończy się najpóźniej w ciągu 15 miesięcy. Jezdnia na Łochowskiej została wyremontowana w 2014 roku i nie będzie przebudowywana. W zamówieniu ujęto natomiast wykonanie dodatkowo kontrapasa na ul. Wiatrakowej. W poprzednim oddzielnym przetargu na to mniejsze przedsięwzięcie nie udało się wyłonić wykonawcy. Więcej informacji o tym zadaniu znajduje się w tekście „Ze Szwederowa do centrum rowerem”
 
Przygotowania do modernizacji Nakielskiej

W tym roku kontynuowane będą prace nad dokumentacją projektową niezbędną do przebudowy ul. Nakielskiej na odcinku od ul. Bronikowskiego do Lisiej. Będzie ona również obejmować wykonanie ścieżek  rowerowych.  Prace budowlane rozpoczną się po sfinalizowaniu inwestycji na Grunwaldzkiej, by jednocześnie nie paraliżować ruchu na dwóch najważniejszych arteriach wylotowych w zachodniej części miasta.