logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ayu na Festiwalu Teatrów Lalek
Spektakl „Dziewczynka z herbacianych pól”, który Teatr Kameralny wystawił jeszcze przed zakończeniem sezonu, weźmie udział w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania”! Festiwal odbędzie się w październiku tego roku.


Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek organizuje od 1994 roku Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Jest to  największy i najstarszy festiwal teatrów dziecięcych w Polsce. Biorą w nim udział zarówno teatry z kraju, jak i z zagranicy. Wyłonione przez komisję spektakle będą prezentowane w październiku na toruńskiej scenie, a jury spośród nich wyłoni zwycięzców.

Komisja, po weryfikacji wszystkich nadesłanych w terminie zgłoszeń, wybrała następujące przedstawienia do konkursowej prezentacji podczas 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania” :
1) Teatr Animacji (Poznań) - ,,Planeta Einsteina", reż. Robert Drobniuch
2) Teatr Lalek Arlekin w Łodzi - ,,Rutka", reż. Karolina Maciejaszek
3) Teatr Lalki i Aktora w Łomży - ,,Pasja", reż. Wiesław Hejno
4) Teatr Kameralny w Bydgoszczy - ,,Dziewczynka z herbacianych pól", reż. Arkadiusz Klucznik
5) Teatr Fraktal (Łódź) - ,,Ryba Biba", reż. Ewa Maria Wolska
6) Divadlo Radost (Brno, Czechy) - ,,Hamlet w drodze'', reż. Joanna Zdrada
7) Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (Nitra, Słowacja) - ,,Wielka Fabryka Słów", reż. Ireneusz Maciejewski

To będzie pierwszy festiwal bydgoskiego teatru, co cieszy tym bardziej, że ma za sobą dopiero pierwszy pełny sezon teatralny, podczas którego artyści zaprezentowali pięć tytułów.

„Dziewczynka z herbacianych pól” to sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu. To egzotyczna opowieść z uniwersalnym przesłaniem. Pokazuje, jak ważna jest troska o najbliższych i daje nadzieję, że dobroć okazywana innym zwróci się w dwójnasób temu, kto jest gotów pomagać, nawet mimo własnych ograniczeń.

„Dziewczynka z herbacianych pól” opowiada historię Ayu, mieszkanki wyspy Bali. Podróż wpleciona w samą opowieść sceniczną dzieje się poza nią. I tak z Bydgoszczy trafiamy do Torunia okrężną drogą, przez Indonezję. Takie podróże możliwe są tylko dzięki magii teatru.