logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Autorka „Chłopek…” spotka się z czytelnikami
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. W najbliższą środę, 15 listopada w południe spotka się z czytelniczkami i czytelnikami. Na spotkanie zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Wstęp jest wolny.


Joanna Kuciel-Frydryszak jest dziennikarką, absolwentką polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, autorką biografii Antoniego Słonimskiego „Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłły” - fenomenalnej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny oraz bestselerowej książki „Służące do wszystkiego”, która znalazła się na liście najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”.
„Iłła” jest jedną z najczęściej czytanych i dyskutowanych książek w Dyskusyjnych Klubach Książki podregionu bydgoskiego, stąd też poezji Kazimiery Iłłakowiczówny poświęcone były w 2019 warsztaty z cyklu „Rozmawiając o poezji” organizowane w ramach programu DKK podregionu bydgoskiego. Poprowadziła je sama autorka Joanna Kuciel-Frydryszak.

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. [opis pochodzi ze strony Wydawnictwa Marginesy].

Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak połączone będzie z promocją bijącej rekordy popularności także w Dyskusyjnych Klubach Książki podregionu bydgoskiego książki pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (premiera: maj, 2023, Wydawnictwo Marginesy).

15/11/2023, godz. 12:00, WiMBP (Stary Rynek 24).